{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w UE. Ale to Węgrzy mają największy problem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","drozyzna","inflacja","inflacja-hicp","main","makroekonomia","najnowsze","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":547069}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w UE. Ale to Węgrzy mają największy problem

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w marcu 15,2 proc. Daje to Polsce 5. miejsce pod względem tempa wzrostu cen, wynika z danych, jakie opublikował Eurostat.

Według Eurostatu polska inflacja HICP w marcu była niższa niż w lutym, kiedy to wynosiła 17,2 proc. Ale jej spadek niewiele zmienił w pozycji Polski na tle innych krajów europejskich. Nadal ceny w polskiej gospodarce rosną stosunkowo szybko. Większą inflację odnotowały jedynie Węgry, Łotwa, Czechy i Estonia, a na Litwie wskaźnik był taki, jak w Polsce.

Zestawienie rocznej inflacji HICP w marcu pokazuje nasz wykres poniżej:

Inflacja w Polsce jest też znacznie powyżej średniej dla całej UE. W marcu HICP w Unii wyniósł średnio 8,3 proc.

Dane Eurostatu potwierdziły też wcześniejszy odczyt dla strefy euro. Tempo wzrostu cen w eurolandzie słabnie. W marcu HICP wyniósł tam 6,9 proc. w porównaniu do 8,5 proc. rdr w lutym.

Z danych europejskiego urzędu statystyczny wynika tez, że obecnie największy problem z rosnącą inflacją mają Węgry. Nie tylko HICP jest tam obecnie najwyższy (25,6 proc. rdr), ale też niemal nie spada. W lutym węgierski wskaźnik wynosił 25,8 proc.

Inflacja HICP (Harmonized Index of Consumer Prices) to miernik inflacji opracowany przez Eurostat, agencję statystyczną Unii Europejskiej. HICP mierzy zmiany cen dóbr i usług konsumpcyjnych zakupionych przez gospodarstwa domowe w całej Unii Europejskiej.

Polecamy także: