{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce wzrosła do 5,8% – wynika z wstępnych danych GUS. To najszybciej od 20 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","ceny-energii","ceny-gazu","ceny-pradu","ceny-ropy","cpi","gus","inflacja","koszyk-inflacyjny","main"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"1 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":196969}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce wzrosła do 5,8% – wynika z wstępnych danych GUS. To najszybciej od 20 lat

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 5,8 proc. w ujęciu rocznym według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień.

To oznacza, że inflacja utrzymuje się na poziomie największym do 20 lat –  w czerwcu 2001 roku wynosiła 6,2 proc. Już miesiąc temu wskaźnik inflacji wzrósł po raz pierwszy od dwóch dekad do 5,5 proc.

Wstępne dane GUS nieco zaskoczyły ekonomistów, spodziewali się oni raczej odczytu w wysokości 5,5-5,6 proc. Wyższy wskaźnik to efekt przede wszystkim drożejącej energii – jej ceny wzrosły o 7,2 proc. w porównaniu z wrześniem 2020 r. – oraz paliw. Paliwa były we wrześniu o 28,6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Ekonomiści Banku Pekao SA zwracają uwagę, że oprócz tych dwóch czynników coraz większe znaczenie ma wzrost cen żywności. Według GUS podrożała ona o 4,4 proc.

Wszystko wskazuje na to, że wrześniowy wzrost inflacji to jeszcze nie koniec. Ekonomiści mówią coraz częściej o ponad 6-procentowej inflacji w tym roku. Ci z mBanku sądzą nawet, że stanie się to już w październiku.

Po publikacji GUS na nowo rozgorzała dyskusja o tym, czy na tak silnie podwyższoną inflację powinna reagować Rada Polityki Pieniężnej. Według Łukasza Hardta z RPP potrzebna jest już tzw. sygnalna podwyżka stóp procentowych, o 15 punktów bazowych.

Na poprzednim posiedzeniu Rady, 8 września, zgłoszono wniosek o radykalną podwyżkę, po której stopa referencyjna NBP wzrosłaby do 2 proc. Obecnie wynosi ona 0,1 proc. po kryzysowych obniżkach z marca 2020 r. Szerzej o kulisach wrześniowego posiedzenia RPP pisaliśmy tutaj.

Szczegółowe dane na temat wrześniowej inflacji GUS opublikuje w połowie października.

Tak kończy Polski Ład. Co zostało z najważniejszej od lat reformy podatkowej?