{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w UE: Polska "awansowała" na trzecie miejsce w Unii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-energii","inflacja","inflacja-hicp","main","makroekonomia","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":249329}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w UE: Polska „awansowała” na trzecie miejsce w Unii

Inflacja w Unii Europejskiej wzrosła w grudniu 2021 r. do 5,3 proc. Polska z tempem wzrostu cen na poziomie 8 proc. zajmuje trzecie miejsce pod względem wysokości wskaźnika.

Według Eurostatu kraje o najniższej inflacji to Malta (2,6 proc.), Portugalia (2,8 proc.) i Finlandia (3,2 proc.). Najwyższy wskaźnik HICP (bo tego używa UE) jest w Estonii  (12 proc.), na Litwie (10,7 proc.) i w Polsce (8 proc.).

W poprzednim miesiącu Polska miała czwartą najwyższą inflację w UE.

Jak się rozkładała listopadowa inflacja w UE szczegółowo pokazuje ten wykres:

 

Inflacja HICP to z języka angielskiego Harmonised Index of Consumer Prices, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, który obliczany jest na podstawie ujednoliconej metodologii przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Ceny energii paliwem dla inflacji

Ze szczegółowego zestawienia Eurostatu wynika, że w grudniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, najmocniej rosły ceny energii. W strefie euro były one o 25,9 proc. wyższe, niż rok wcześniej. I to one najwięcej dokładają do inflacji, bo niemal 2,5 pkt procentowego. Co oznacza, że odpowiadają aż za połowę wskaźnika.

Ekonomiści Banku Pekao SA zwracają uwagę, że nadal zakres wzrostu cen w Europie jest bardzo szeroki.

„Dane HICP wskazują na to, że procesy inflacyjne ani nie wyhamowały w grudniu, ani się nie zawęziły. 80 proc. koszyka drożeje o 3 proc. rok do roku lub więcej” – napisali na Twitterze.

Według GUS, podstawę do opracowania HICP dla Polski stanowi: obserwacja zmian cen reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych, oraz system wag oparty na strukturze spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.

Inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8,6%, podał GUS. Wysoki wzrost cen żywności