{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w USA znów zaskakuje. W czerwcu przebiła kolejną barierę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-paliw","ceny-zywnosci","cpi","inflacja","makroekonomia","najnowsze","usa","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":326537}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w USA znów zaskakuje. W czerwcu przebiła kolejną barierę

Inflacja w USA w czerwcu 2022 r. wyniosła 9,1 proc., podało U.S. Bureau of Labor Statistics. Tym samym wskaźnik inflacji wzrósł w porównaniu z majem, kiedy to wyniósł 8,6 proc.

Czerwcowa inflacja była wyższa, niż spodziewali się jej ekonomiści. I to znacznie. Eksperci szacowali, że wyniosła około 8,8 proc. rok do roku. Spodziewali się też, że w ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1 proc. Tymczasem według danych Biura Statystyki Zatrudnienia wyniosła ona 1,3 proc.

Tempo wzrostu cen jest najwyższe od listopada 1981 r. Wtedy inflacja w USA sięgała 9,6 proc.

Ale wówczas proces walki z inflacją trwał już wiele miesięcy i wskaźnik wzrostu cen był w trendzie spadkowym. Wysoki CPI był efektem wybuchu rewolucji islamskiej w Iranie w 1989 r. i perturbacji na rynkach ropy, jaką ona wówczas wywołała.

Obecnie wysoka inflacja to również przede wszystkim efekt wysokich cen energii. Ich wzrost, zwłaszcza w przypadku paliw, jest kilkudziesięcioprocentowy w porównaniu do danych sprzed roku.

Według szczegółowych danych ceny benzyny są już wyższe o około 60 proc. w porównaniu do stanu rok wcześniej. Olej napędowy jest droższy o niemal 100 procent. Jak podaje biuro, choć wzrost cen miał bardzo szeroki zakres, to jednak to właśnie rosnące ceny energii odpowiadają za połowę wskaźnika inflacji.

Według danych, w czerwcu wzrosła też inflacja bazowa, czyli taka, która nie uwzględnia cen energii i żywności i lepiej pokazuje wpływ popytu w gospodarce na ceny. Wskaźnik wyniósł 5,9 procent rok do roku.

Czerwcowe dane inflacyjne znów zwiększają oczekiwania na wzrost stóp procentowych w USA. To z kolei wzmacnia dolara, który już od kilku dni bije rekordy. Cały czas kurs dolara i euro jest w pobliżu parytetu jeden do jednego (jedno euro kosztuje jeden dolar). Eksperci spekulują, że dolar może ten parytet przełamać i euro stanie się tańsze od dolara.


Polecamy również: