{"vars":{{"pageTitle":"W tym roku tytuł najbardziej innowacyjnych polskich produktów zdobyły technologie medyczne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300klimat","innowacje","narodowe-centrum-badan-i-rozwoju","nauka","ncbr","pandemia","parp","polska-agencja-rozwoju-przedsiebiorczosci"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149530}} }
300Gospodarka.pl

W tym roku tytuł najbardziej innowacyjnych polskich produktów zdobyły technologie medyczne

Urządzenie AngioExpert do nieinwazyjnej oceny krążenia naczyniowego, szybki test na COVID-19 FRANKD oraz VENTIL, urządzenie do niezależnej wentylacji płuc – to technologie, które w tym roku zdobyły tytuł „Polskich Produktów Przyszłości”.

W XXIII edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości” wręczono 17 nagród i wyróżnień dla najbardziej innowacyjnych polskich wyrobów i technologii. W tej edycji zgłoszono rekordową liczbę 219 projektów – podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w komunikacie prasowym. Konkurs został przeprowadzony przez Agencję wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Innowacje medyczne na podium

„Ostatni rok był wyzwaniem dla wielu firm. Badania i rozmowy z ekspertami pokazały, że najlepiej z nową sytuacją poradził sobie innowacyjny biznes. Laureaci poprzednich edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości są wśród przedsiębiorstw, które swoimi rozwiązaniami wsparły nas w szybszej adaptacji do codziennego życia na odległość” – wskazała Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Jej zdaniem, wprowadzone w krótkim czasie rozwiązania ułatwiające pracę zdalną czy korzystanie z e-medycyny w pandemii COVID-19 pokazują, że nowatorskie produkty i usługi nie są potrzebą jutra, ale teraźniejszości.

Nie dziwi więc, że na podium znalazły się innowacje medyczne. Nagrodę główną w kategorii „Produkt Przedsiębiorcy” (w wysokości 100 tys. zł) otrzymali twórcy innowacyjnego urządzenia AngioExpert. Służy ono do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń krążenia naczyniowego. Zostało opracowane przez firmę Angionica.

Również w kategoriach obejmujących produkty stworzone przez naukowców i we współpracy naukowo-komercyjnej, nagrodę zdobyły innowacje medyczne. VENTIL, czyli urządzenie do wentylacji płuc stworzone przez naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN otrzymało tytuł „Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki”. A FRANKD, szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2 został wyróżniony jako produkt współpracy nauki i biznesu.

Kilka innych innowacyjnych rozwiązań ze sfery ochrony zdrowia i diagnostyki otrzymało także wyróżnienia.


Czytaj też: NCBR ogłasza kolejny konkurs Infostrateg na innowacje w medycynie i instytucjach publicznych


Ekoinnowacje

W konkursie nie pominięto technologii związane z ochroną środowiska i zieloną energetyką. Jedną z nich są opracowane przez Politechnikę Łódzką biodegradowalne materiały opakowaniowe poliestrowe i polisacharydowe. Inną jest Bioseco BPS, czyli system do ochrony ptaków na farmach wiatrowych i utrzymania ciągłości produkcji zielonej energii.

Ekologiczne innowacje otrzymały również dwie nagrody specjalne. Instalacja do recyklingu opakowań wielomateriałowych i odzysku aluminium MALUCH 2 EU, opracowana przez firmy Usagi, została wyróżniona jako produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę. Natomiast nagrodę specjalną w obszarze ekoinnowacji otrzymał projekt SOLHOTAIR, czyli wysokowydajne, grzewcze powietrzne kolektory słoneczne.

Ryzyko rynkowe, które warto ponieść

„Bez innowacji i innowatorów nie ma mowy o rozwoju, szczególnie w czasach gdy nasza gospodarka podnosi się po trudach epidemii COVID-19” – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Dlatego też powołał Radę ds. Planu dla Pracy i Rozwoju, złożoną z przedstawicieli świata nauki i biznesu.

„Doskonale wiemy, że każdy innowacyjny projekt jest swego rodzaju wyzwaniem rzuconym światu – niesie ze sobą ryzyko rynkowe, ale i obietnicę przyszłych korzyści dla użytkownika, społeczeństwa, często także całej gospodarki. Dlatego Polski Produkt Przyszłości już od 23 lat inspiruje koleje pokolenia innowatorów” – powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak NCBR chce wspierać innowacje w ramach Europejskiego Zielonego Ładu? [PODCAST]