{"vars":{{"pageTitle":"KE: Polski rząd nigdy nie wnioskował o zerową stawkę VAT na żywność","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["ceny-zywnosci","inflacja","kancelaria-premiera","komisja-europejska","main","mateusz-morawiecki","podatek-vat","podatki","podatki-w-unii-europejskiej","polityka","premier","tarcza"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"27 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":223386}} }
300Gospodarka.pl

KE: Polska nie wnioskowała o zerowy VAT na żywność [Aktualizacja]

Polski rząd nigdy nie prosił o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność – powiedzieli 300Gospodarce urzędnicy Komisji Europejskiej. Komisja nie mogła więc odmówić zastosowania stawki zero jako metody walki z rosnącymi cenami żywności. A o takiej odmowie informował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu prezentując tzw. tarczę antyinflacyjną powiedział, że jednym z jej elementów mają być specjalne dodatki dla najbardziej potrzebujących rodzin, by zamortyzować wzrost cen żywności.

„Chcieliśmy obniżyć VAT na żywność do zera, ale nie zgodziła się na to Komisja Europejska”stwierdził w czwartek premier. Informację tę powtarzali później inni członkowie rządu, m. in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić” – mówi tymczasem 300Gospodarce urzędnik Komisji Europejskiej.

Przypomina, że wielkość stawek ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT, która wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Ale dopuszcza stawkę obniżoną – dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.

Zerowy VAT na żywność? Może po reformie

O ile dziś stosowanie stawki zero w przypadku artykułów żywnościowych nie jest możliwe, to nie jest wykluczone, że to się zmieni po unijnej reformie VAT.

Komisja Europejska przedstawiła swoją propozycję jeszcze w 2018 r. W skrócie zakładała ona ustalenie listy towarów i usług, gdzie bezwzględnie trzeba by było stosować stawkę podstawową VAT. W przypadku pozostałych kraje członkowskie mogłyby elastycznie naliczać VAT według stawek obniżonych, w tym zerowej.

Propozycja Komisji nie zyskała jednak aprobaty i obecnie negocjacje w sprawie reformy skupiają się na stworzeniu katalogu towarów i usług, gdzie kraje członkowskie mogłyby używać niższych stawek.

Żywność od zawsze była towarem, gdzie stawki obniżone miały zastosowanie. Według źródeł w Brukseli jest prawdopodobne, że po reformie będzie można w jej przypadku stosować również zerowy VAT. Choć ta propozycja nie została jeszcze przyjęta.

MF: zero % VAT na żywność dziś niemożliwe

Ministerstwo Finansów wydało w sobotę oświadczenie o swoich kontaktach z Komisją Europejską w sprawie stawek VAT. Resort potwierdza w nim stanowisko KE, że obecnie zgodnie z unijną dyrektywą VAT stosowanie stawki 0 proc. na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE.

„Polska w zakresie produktów żywnościowych stosuje co do zasady najniższą z możliwych na gruncie prawa UE stawek VAT – stawkę 5 proc.” – podkreśla MF w oświadczeniu.

Ministerstwo informuje w nim również, że polski rząd aktywnie wspiera plan zreformowania zasad podatku od towarów i usług w kierunku umożliwienia stosowania obniżonych stawek w szerszym zakresie, niż dotychczas, w tym stawki zerowej. Ostatnio omawiano to na spotkaniu unijnej grupy roboczej 18 listopada.

„Będący przedmiotem prac grupy projekt dyrektywy VAT w zakresie stawek zakłada prawo do szerszego niż obecnie stosowania stawek obniżonych, w tym stawki 0 proc. Dotyczy to także żywności. W opinii Komisji dokonanie takiego kroku będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT” – potwierdza MF.

Polecamy także inne artykuły 300Gospodarki:


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND