{"vars":{{"pageTitle":"KNF: Polski sektor bankowy jest dobrze przygotowany na konsekwencje wyroku TSUE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","frank-szwajcarski","knf","komisja-nadzoru-finansowego","kredyty","kredyty-hipoteczne","kredyty-we-frankach","polska","sektor-bankowy","trybunal-sprawiedliwosci-unii-europejskiej","tsue","uknf","urzad-komisji-nadzoru-finansowego"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":21411}} }
300Gospodarka.pl

KNF: Polski sektor bankowy jest dobrze przygotowany na konsekwencje wyroku TSUE

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał oświadczenie ws. wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącego kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. W ocenie KNF sektor bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny.

W czwartek przed południem TSUE wydał wyrok w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne wystosowane przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie toczącego się procesu dotyczącego kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. Wyrok był zgodny z opublikowaną wcześniej opinią rzecznika Trybunału, czyli korzystny dla osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich.

Zdaniem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego jego treść nie spowoduje jednak kryzysu w polskim sektorze bankowym i nie zagraża jego stabilności.

Polityka realizowana od długiego czasu przez Komisję i inne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego spowodowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami” – czytamy w komunikacie.

Wśród działań będących przejawami realizacji tej polityki KNF wymienia wyznaczenie w 2015 roku kwoty dodatkowego wymogu kapitałowego na ryzyko związane z portfelem kredytów walutowych, rozszerzenie procesu ustalania dodatkowych wymogów kapitałowych na pokrycie ryzyka związanego z kredytami walutowymi m.in. o ryzyko prawne,  monitorowanie właściwego określania przez banki skutków finansowych w ramach zarządzania ryzykiem, oraz wprowadzenie restrykcyjnej polityki dywidendowej.

Czytaj też:

>> Dlaczego kredyty frankowe to taki problem dla Polski i jakie mogą być konsekwencje wyroku TSUE

>> Co oznacza wyrok TSUE ws. kredytów frankowych? Najciekawsze opinie ekspertów