{"vars":{{"pageTitle":"Kolejny rekord inflacji. Te dane NBP pokazują, jak duży mamy problem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-makroekonomiczne","inflacja","inflacja-bazowa","main","makroekonomia","najnowsze","nbp","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":545360}} }
300Gospodarka.pl

Kolejny rekord inflacji. Te dane NBP pokazują, jak duży mamy problem

Inflacja bazowa wzrosła w marcu do 12,3 proc., wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. To rekordowo dużo.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu inflajci bazowej, ale nie aż tak dużego. Po danych o cenach, jakie opublikował wcześniej GUS spodziewali się, że inflacja bez uwzględnienia cen żywności i energii wyniesie 12,2 proc.

Co to jest inflacja bazowa

Dane NBP o inflacji bazowej są niepokojące dlatego, że miernik ten pokazuje inflację wywołaną przez wewnętrzne procesy zachodzące w gospodarce.


Zobacz: Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]


Miara, jaką rynek potocznie nazywa inflacją bazową, nie uwzględnia cen żywności i energii. A więc tych kategorii, na które największy wpływ miał wybuch wojny w Ukrainie i kryzys energetyczny, na które NBP nie miał wpływu.

Poza tą miarą NBP publikuje jeszcze trzy. Są to:

Inflacja bez cen energii i żywności jest najwyższa odkąd NBP publikuje dane.


Sprawdź: Inflacja sprawia, że biedniejemy. Policz jak tracą na wartości twoje oszczędności [KALKULATOR]


Dla porównania tzw. inflacja konsumencka GUS wyniosła w marcu 16,1 proc.

Polecamy także: