{"vars":{{"pageTitle":"Już w tym tygodniu Kongres 3W – WODA, WODÓR, WĘGIEL. To te zasoby zrewolucjonizują gospodarkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyfryzacja","energetyka","energia","gospodarka","innowacje","wegiel","wodor","zielony-wodor"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"24 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":179967}} }
300Gospodarka.pl

Już w tym tygodniu Kongres 3W – WODA, WODÓR, WĘGIEL. To te zasoby zrewolucjonizują gospodarkę

Woda, wodór i węgiel – te trzy zasoby mogą zrewolucjonizować polską gospodarkę. Ale najpierw musimy sprostać wyzwaniu nauczenia się, jak nimi gospodarować. Dlatego już 26 i 27 sierpnia w ramach Forum Wizja Rozwoju odbędzie się Kongres 3W. Jego uczestnicy zastanowią się, w jaki sposób je wykorzystać, aby zmieniły oblicze Polski.

Czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie w dniach 26-27 sierpnia 2021 roku w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Patronatem objął ją Premier RP Mateusz Morawiecki.

Podczas Forum poruszone zostaną kwestie wyzwań stojących przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, Morską Energetyką Wiatrową, gospodarką morską czy troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Forum będzie Kongres 3W – WODA, WODÓR, WĘGIEL, organizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Założeniem Kongresu 3W jest zainicjowanie dyskusji oraz rozpoczęcie działań, które wzmocnią konkurencyjność polskich firm zajmujących się wykorzystaniem wody, wodoru i innowacyjnym zastosowaniem węgla. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele środowisk administracyjnych, naukowych i biznesowych, aby wspólnie wypracować nowe, zrównoważone rozwiązania.

Polskie czarne złoto w nowej formie

Pierwszego dnia uczestnicy będą dyskutować o wykorzystaniu węgla w niestandardowy sposób. Zamiast jako surowiec na opał, węgiel może odegrać innowacyjną rolę w medycynie, farmacji i nowych technologiach. Prelegenci zastanowią się, jak wykorzystać polski kapitał społeczny i intelektualny, by takie wykorzystanie węgla stało się naszą specjalnością.

O największych przeszkodach, które stoją na drodze Polski do bycia liderem w zakresie nowego wykorzystania węgla, dowiemy się podczas dwóch części panelu „3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki”.

W ramach jego pierwszej części Michał Kamiński będzie rozmawiać z prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotrem Dardzińskim oraz prof. zw. Politechniki Warszawskiej Małgorzatą Jakubowską. Obecnością zaszczycą nas także:

Natomiast podczas drugiej części panelu wypowiedzą się:

Na scenie zagoszczą także Bartosz Krzemiński z Działu Zrównoważonego Rozwoju Biznesu w PKN Orlen wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Paweł Nierada, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł oraz Jacek Zalewski, dyrektor Działu Realizacji Projektów w spółce RETENCJAPL.

Zielony wodór – paliwo przyszłości?

Zmiany klimatyczne wymuszają na ludziach znalezienie takiego sposobu pozyskiwania energii, który będzie jednocześnie efektywny i nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. Te warunki spełnia produkcja zielonego wodoru, który może się stać paliwem przyszłości. Prelegenci na konferencji zastanowią się, czy Polsce uda się zdobyć miano lidera w tej dziedzinie energetyki.

Istotną kwestią, w kontekście upowszechnienia energetyki wodorowej, jest aspekt dystrybucji wodoru. Według najnowszych danych, takie paliwo – podobnie jak gaz ziemny – może być przesyłane gazociągami. Pod większym ciśnieniem można go transportować również w cysternach. Ale równie ważne jest odpowiednie przechowywanie wodoru, bo obecnie wykorzystywane zbiorniki są drogie lub mniej trwałe.

Czy polskie gazociągi są gotowe na przesył wodoru? Jaką formę najlepiej wybrać? I jak magazynować wyprodukowany już wodór? Tego dowiemy się w ramach panelu pt. „Transport i magazynowanie wodoru”, który odbędzie się również 26 sierpnia. Temu zagadnieniu partnerować merytorycznie będzie Grupa Lotos.

Moderatorką panelu będzie Aleksandra Helbin. Natomiast jej gośćmi będą:

Z kolei drugiego dnia zaproszeni goście przedyskutują kwestię wodoru w przemyśle. Czy jego użycie wesprze cyfryzację polskiej infrastruktury krytycznej? Prelegenci odpowiedzą m. in. na pytanie, czy zielone technologie wodorowe w przemyśle wymuszą cyfryzację opartą na koncepcji Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things).

Zastanowią się także, w jaki sposób wprowadzenie nowoczesnych narzędzi informatycznych na szerszą skalę wpłynie na zarządzanie produkcją w polskim przemyśle. Dowiemy się również, czy nowatorskie technologie są szansą na przyspieszenie cyfryzacji w energetyce.

Podczas panelu pt. „Wodór w przemyśle szansą dla skutecznej cyfryzacji Polskiej infrastruktury krytycznej”, który moderować będzie Piotr Kociński, wystąpią:

Czytaj też: