Zbieramy codziennie najnowsze dane i informacje o koronawirusie w kontekście gospodarczym. Oto ich przegląd 9 marca 2020.
Koronawirus może mieć większy wpływ na gospodarkę niż wojna handlowa USA-Chiny. Konsekwencje gospodarcze są nieuniknione, a prognoz i komentarzy jest dużo – postanowiliśmy więc zacząć codzienne podsumowania wydarzeń w Polsce i na świecie.
Stan wydarzeń na godzinę 16:00, 9.03.2020
Liczba zakażonych w Polsce: 17.
Co dziś się wydarzyło?
mBank obniżył prognozę wzrostu polskiej gospodarki w 2020 roku z 2,8 do 1,6 proc. Obok rozprzestrzeniania się koronawirusa i wynikającego z tego spowolnienia ekonomiści wymieniają recesję w państwach strefy euro i USA, te jednak mogą zostać pogłębione właśnie przez koronawirusa.
Ekonomiści firmy Euler Hermes ocenili, że przez jeden kwartał epidemia wywołała większe straty handlowe niż wojna handlowa między USA a Chinami w całym 2019 roku. Przyczyny: znaczące spowolnienie w usługach transportowych, zmniejszenie ruchu turystycznego oraz zamknięcie części zakładów produkcyjnych w Chinach i we Włoszech.
Ropa zaliczyła nie widziany od wojny w Zatoce Perskiej spadek. Koronawirus NIE JEST tu bezpośrednim powodem, ale przyczynia się do spadku popytu na ropę ze względu na odwoływane połączenia lotnicze, zastój w przemyśle i masowe kwarantanny, a więc w pewnym stopniu wpływa na cenę surowca.
Ekonomiści ING Banku Śląskiego uważają, że epidemia COVID-19 będzie miała wpływ na inflację w Polsce, chociaż przyznają, że najważniejszym czynnikiem będzie tu spadek cen ropy, a jak już wspomnieliśmy, nie wynika on bezpośrednio z rozprzestrzeniania się wirusa. Ale są też inne czynniki, które już wiążą się bezpośrednio ze skutkami epidemii.
Jak donosi portal dziennik.pl, zakażenie koronawirusem wykryto u jednego z pracowników międzynarodowej agencji Frontex, która ma siedzibę w Warszawie. Siedziba ta jest w biurowcu Warsaw Spire, gdzie pracuje bardzo dużo ludzi. Frontex nie podjął jednak decyzji o zamknięciu swojego biura, a właściciel budynku nie jest upoważniony do zamknięcia go bez oficjalnego polecenia władz. Chodzi jednak o 15-piętrowy budynek B, a nie o główną, 49-piętrową wieżę.
Analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs obniżyli prognozy cen ropy w drugim i trzecim kwartale 2020 roku do zaledwie 20 dol. za baryłkę. Powodem tej decyzji jest z jednej strony zerwanie porozumienia między OPEC a Rosją, a z drugiej -rynkowy szok popytowy spowodowany rozprzestrzenieniem się koronawirusa.
>>> Czytaj też: Polski Spirytus Rektyfikowany znika z półek w japońskich sklepach. Wszystko przez koronawirusa