{"vars":{{"pageTitle":"KPO: Premier spotkał się z opozycją przed wyjazdem do Brukseli","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["izba-dyscyplinarna","konflikt-polski-z-ue","kpo","krajowy-plan-odbudowy","mateusz-morawiecki","najnowsze","polityka","sad-najwyzszy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":438438}} }
300Gospodarka.pl

Środki z KPO coraz bliżej. Premier spotkał się z opozycją przed wyjazdem do Brukseli

Premier zaapelował do opozycji o jak najszybsze przyjęcie ustawy dot. Sądu Najwyższego. Jej uchwalenie ma pozwolić na wypłatę Polsce środków z KPO.

Chodzi o projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu ubiegłej nocy. Jego przyjęcie ma realizować wymagania UE co do zagwarantowania niezawisłości sędziów w Polsce. Wypełnienie tego postulatu otworzy drogę do wypłaty Polsce funduszy z Krajowego Programu Odbudowy (KPO).

Spotkanie premiera i opozycji

Zaapelowałem do opozycji o jak najszybsze przyjęcie kompromisu wynegocjowanego wraz z Komisją Europejską – podał premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w środę 14 grudnia przed wyjazdem na szczyt Rady Europejskiej w Brukseli.

Tego samego dnia rano premier spotkał się z przewodniczącymi sejmowych klubów i kół parlamentarnych. Rozmowa dotyczyła trybu prac nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

To dobry kompromis (…). Nie ma dzisiaj czasu, by dłużej przeciągać linę. Dlatego zaapelowałem do opozycji o jak najszybsze przyjęcie tej propozycji – mówił o projekcie i spotkaniu Morawiecki.

Jak powiedział minister ds. UE, Szymon Szynkowski vel Sęk prezentując projekt nowelizacji w Sejmie, nowe rozwiązania wypełnią kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO – dotyczący polskiego sądownictwa.

Po spotkaniu premiera i opozycji w Sejmie szef klubu KO Borys Budka mówił z kolei:

Zgodziliśmy się na procedowanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na przyszłym posiedzeniu Sejmu, ale nie w trybie ekstraordynaryjnym.

Budka ocenił, że rząd nie ma pewności co do większości w Sejmie, dlatego zaczął rozmawiać z opozycją. Zadeklarował jednocześnie, że opozycja jest gotowa do pracy nad projektem ustawy, jednak jego poparcie będzie zależało od finalnego kształtu projektu.

Podczas konferencji Morawiecki spytany o to, jak na projekt zareagowała koalicyjna partia Solidarna Polska, wskazał z kolei, że jej kierownictwo poprosiło o kilka dni na zastanowienie się nad projektem ustawy.

W parlamencie znajdą się siły, które go poprą – dodał jednak premier.

Nowy projekt

Przedstawiając projekt, Szynkowski vel Sęk wskazał, że pierwszą fundamentalną propozycją zmian, będzie to, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny. Zastąpi on w tej funkcji działającą dzisiaj Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Doprecyzował, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie zajmowała się sprawami dotyczącymi odpowiedzialności zawodowej adwokatów i radców prawnych.

– Druga istotna zmiana to doprecyzowanie zastosowania testu niezależności. Z jednej strony, tak by mógł być stosowany również przez składy sędziowskie, z drugiej strony by za nie tylko stosowanie testu niezależności, ale też ewentualne wykorzystanie innych ścieżek ustalania statusu sędziego nie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna – dodał.

O co chodzi z KPO?

W ramach KPO Polska ma otrzymać 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

Polska złożyła Krajowy Plan Odbudowy w 2021 roku. Komisja Europejska (KE) zaakceptowała go dopiero w czerwcu 2022 roku.

Do tej pory Polska nie otrzymała żadnej transzy z KPO. Powodem przedłużających się negocjacji był między innymi konflikt Polski i UE, dotyczący praworządności. Chodzi m.in. o kwestię niezawisłości sędziów. Zdaniem Unii Europejskiej funkcjonowanie w obrębie Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej ją łamało.

Komisja Europejska zaznaczała natomiast, że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji”.

Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy – wskazywała do tej pory KE.

Oznaczało to, że dopóki sprawa Sądu Najwyższego i Izby Dyscyplinarnej nie zostanie rozwiązana, Polska nie otrzyma żadnych funduszy z KPO.

Izba Dyscyplinarna

Izba Dyscyplinarna została powołana z inicjatywy rządu jako część tzw. reformy sądownictwa. Funkcjonowała do tego roku. Likwidowała ją nowelizacja podpisana przez prezydenta w czerwcu 2022 roku. Jednak kształt tego rozwiązania nie okazał się zdaniem UE wystarczający.

Ustawa, która ma być procedowana na następnym posiedzeniu Sejmu, rozwiązuje ten problem – wynika z komunikatów ze strony polityków i ustaleń medialnych.

Jej kształt negocjował z Brukselą minister Szynkowski vel. Sęk przez ostatnie dwa miesiące.

Więcej o KPO i Sądzie Najwyższym pisaliśmy w następujących artykułach:


Opracowanie: Martyna Maciuch