{"vars":{{"pageTitle":"Ludzie Impact: Cristina Gamboa – zielone budownictwo dla ludzi i planety","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","news"],"pageAttributes":["christina-gamboa","ekonomia","impact","klimat","kolumbia","nowa-energetyka","ochrona-klimatu","oze"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"31 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":112223}} }
300Gospodarka.pl

Ludzie Impact: Cristina Gamboa – zielone budownictwo dla ludzi i planety

Jak sama przyznaje, promocją zielonego budownictwa zajęła się niejako przez przypadek. Pasja, z jaką oddaje się zadaniu, i konsekwencja, jaką przejawia w wypełnianiu kolejnych celów, świadczą jednak najlepiej o powołaniu Cristiny Gamboi do działań na rzecz klimatu.

Cristina Gamboa od dwunastu lat zajmuje się promocją tzw. zielonych budynków – czyli takich, które ze względu na swój projekt i wykonanie spełniają najwyższe standardy środowiskowe oraz energetyczne. Tego typu zrównoważone, ekologiczne obiekty mieszkalne i biurowe korzystają z najnowszych rozwiązań w obszarze energooszczędności, niskoemisyjności i materiałów przyjaznych środowisku.

Jako przewodnicząca Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (World Green Building Council), liczącego obecnie około 70 komitetów lokalnych i 36 tysięcy członków na całym świecie, Gamboa współpracuje z przedstawicielami rządów i przedsiębiorstw, by wspólnie działać na rzecz porozumienia paryskiego oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Swoją misję Gamboa rozpisuje na dwa obszary: po pierwsze poprawę sytuacji środowiskowej na planecie, w tym walkę o zachowanie bioróżnorodności, a po drugie – wzmocnienie dobrobytu i sprawiedliwości społecznej w kontekście przemian klimatycznych i bezpieczeństwa energetycznego. Ulubionym przez Gamboę rodzajem ekologicznego budynku są zielone szkoły – jak tłumaczy, oprócz typowych dla zrównoważonego budownictwa zalet pełnią też ważną funkcję edukacyjną.

Szczytne cele, jakie stawia przed sobą Gamboa, są wsparte solidną wiedzą ekonomiczną i doświadczeniem biznesowym. Aktywistka ma w swoim życiorysie między innymi stanowisko kierownicze w stowarzyszeniu kolumbijskiej branży budowlanej Camacol Nacional oraz doradcze w firmie konsultingowej Medley Global Advisors. Ponadto Gamboa pracowała na Uniwersytecie Andyjskim w stolicy Kolumbii, Bogocie, oraz jako badaczka w ekonomiczno-społecznym think-tanku Fedesarrollo – według najnowszego raportu Uniwersytetu Pensylwanii 2020 Global Go To Think Tank Index Report najlepszej tego typu organizacji w Ameryce Środkowej i Południowej.

Gamboa miała także okazję poznać świat wielkiej polityki jako asystentka wiceministra handlu międzynarodowego w rządzie Kolumbii, druga sekretarz w ambasadzie Kolumbii w Waszyngtonie oraz ekonomistka Banku Światowego w Biurze Głównego Ekonomisty na Region Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Doświadczenie we wszystkich trzech sektorach działalności – publicznym, prywatnym i pozarządowym – pomaga Gamboi zbliżać interesariuszy o często rozbieżnych poglądach i jest źródłem spostrzeżeń, które mogą łatwo umknąć wieloletnim specjalistom w swoich dziedzinach.

Christina Gamboa wystąpi podczas wiosennej konferencji Impact 12 i 13 maja.

Czego możemy się spodziewać na majowej scenie Impact’21?

Od początku swojego istnienia – Impact organizuje przedsięwzięcia, które są fenomenem polskiego rynku konferencyjnego: tradycyjna formuła długich debat panelowych została zastąpiona krótkimi, dynamicznymi wystąpieniami. Impact zmienił także podejście do formuły okrągłych stołów, które na Impakcie trwają krócej niż zazwyczaj, a podczas nich dyskutowane są bardzo konkretne tematy w wąskim, zamkniętym gronie. Zespół Impact stawia również na popularnych speakerów z zagranicy i nieustannie szuka nowych inspiracji technologicznych.

Impact to nie tylko miejsca rozwoju innowacji i nowego biznesu, ale też wysokiej rangi wydarzeń gospodarczo-polityczne. Na naszych wydarzeniach ogłoszono m.in.: uruchomienie programu Start in Poland, czy GovTech Polska oraz rozpoczęcia działalności Funduszu Tauron CVC – wspólnie z NCBR i PFR czy premiery Krajowego Planu Odbudowy.