Kraje Europy Środkowej z powodu pandemii cofną się w rozwoju gospodarczym o trzy lata, ale jednym z motorów odbicia w regonie ma być Inicjatywa Trójmorza – wskazuje szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa.
„Dla krajów Europy Środkowej oraz Europy Południowo-Wschodniej pandemia oznacza stratę trzech lat rozwoju gospodarczego. To potężny cios dla regionu, który dokonał znaczącego postępu przez dekady do tego kryzysu” – powiedziała w rozmowie z think tankiem Atlantic Council sekretarz generalna MFW, podaje Polska Agencja Prasowa.
Kristalina Georgieva zwróciła uwagę na to, że w celu wyjścia z zapaści gospodarczej istotne będzie zacieśnienie współpracy w regionie Trójmorza.
Unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson stwierdziła natomiast, że cele Inicjatywy Trójmorza i polityki UE są komplementarne.
„Chcemy osiągnąć wzrost gospodarczy i bardziej spójną Europę, zapewniając inwestycje w infrastrukturę” – powiedziała.
Inicjatywa Trójmorza to międzynarodowa inicjatywa skupiająca państwa Unii Europejskiej regionu Trójmorza (Europa Środkowo-Wschodnia pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem). Została zawiązana w celu wzmocnienia tej części UE i wyrównaniu różnić w rozwoju infrastrukturalnym i jakości życia mieszkańców regionu Trójmorza z zachodnią częścią UE. Obecnie do grupy należy 12 państw Unii Europejskiej: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.
W październiku w Tallinie odbędzie się szczyt państw Trójmorza.