{"vars":{{"pageTitle":"Mimo spadku zużycia węgla emisje CO2 rosną - ale wolniej niż rok wcześniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ekologia","emisje-co2","klimat","przemysl","srodowisko","unia-europejska","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":33373}} }
300Gospodarka.pl

Mimo spadku zużycia węgla emisje CO2 rosną – ale wolniej niż rok wcześniej

Światowe emisje CO2 wzrosną w 2019 roku o 0,6 proc. – szacują naukowcy z Global Carbon Project.

Pomimo spadku zużycia węgla emisje CO2 nadal rosną w wyniku wzrostu zużycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Przyrost jest wolniejszy niż w 2018 r., ale trend wzrostowy nadal się utrzymuje w momencie, gdy rządy muszą szybko obniżyć emisyjność gospodarek.

„Mały wzrost emisji CO2 w 2019 r. wynika z nieoczekiwanego spadku globalnego zużycia węgla, ale spadek ten jest niewystarczający, aby przezwyciężyć silny wzrost zużycia gazu ziemnego i ropy naftowej”, powiedział Glen Peters, dyrektor ds. badań w CICERO, współautor raportu na ten temat.

Niższe tempo wzrostu wynika ze znacznego spadku zużycia węgla w UE i USA oraz wolniejszego wzrostu zużycia węgla w Chinach i Indiach w porównaniu z ostatnimi latami. Do tej tendencji przyczynił się również słabszy wzrost gospodarczy. 

Naukowcy (po raz kolejny) stwierdzają, że obecne kroki polityczne rządów nie są wystarczające. Trwający wzrost w zakresie technologii niskoemisyjnych (energia słoneczna, wiatrowa, pojazdy elektryczne) w najlepszym razie jedynie spowolnił wzrost globalnej emisji paliw kopalnych – tymczasem utrzymanie globalnego ocieplenia w granicach „znacznie poniżej 2°C” wskazanych w porozumieniu paryskim wymaga radykalnego ograniczenia emisji. 

Naukowcy szacują, że emisje Unii Europejskiej spadną w tym roku o 2,1 proc. Raport nie zawiera oddzielnego szacunku na rok 2019 dla Polski, ale w sytuacji braku trendów mogących wywołać spadek, będą rosły nadal (w roku 2018 polskie emisje wzrosły o 2,1 proc., sytuując nasz kraj na 18 miejscu wśród światowych emitentów).

Światowe emisje w tym roku będą prawdopodobnie o 4 procent wyższe niż w 2015 r., kiedy przyjęto porozumienie paryskie i aż o 60 proc. wyższe niż w 1990, kiedy ukazał się pierwszy raport IPCC. Tegoroczny wzrost jest jednakże mniejszy niż w poprzednich latach (1,5 proc. w 2017 oraz 2,1 proc. w 2018 r.).

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Polecamy: Atom, presja i pieniądze – wiemy, jakie są główne cele Polski na negocjacje klimatyczne