{"vars":{{"pageTitle":"Młodzi dorośli żyją w poczuciu finansowej niepewności. Brak stabilności ma kilka źródeł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dlugi","kredyt-hipoteczny","kredytobiorcy","mlodzi-dorosli","najnowsze","niepewnosc-finansowa","oszczednosci","pozyczki","praca"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":687912}} }
300Gospodarka.pl

Młodzi dorośli żyją w poczuciu finansowej niepewności. Brak stabilności ma kilka źródeł

W poczuciu finansowej niepewności żyje 14 proc. osób w wieku 18-35 lat, wynika z raportu BIK i Grupy ANG „Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia”. Zadowolonych z sytuacji finansowej jest 28 proc. młodych dorosłych, jednak zdecydowane stanowisko w tej kwestii wyraziło tylko 5 proc. osób z tej grupy.

Niemal trzech na czterech młodych dorosłych nie czuje się dziś bezpiecznie finansowo.

– Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w różnych miejscach, ale z pewnością u podstaw leży poziom oszczędności, którymi dysponują młodzi dorośli, który tylko w przypadku 30 proc. badanych wystarczyłby na pokrycie ich kosztów życia przez więcej niż 3 miesiące. Drugim ogromnie ważnym powodem jest brak poczucia stabilności finansowej, który dotyczy 62 proc. młodych dorosłych. Z jednej strony jest to pochodna niepewności związanej z utrzymaniem pracy, z drugiej zaś – kwestii makroekonomicznych mogących istotnie oddziaływać na wartość posiadanych pieniędzy – ocenia autorka badania Katarzyna Sekścińska.

Do tego dochodzą jeszcze wyzwania finansowe, które stoją przed młodymi dorosłymi, a które często wydają się niemal lub zupełnie nieosiągalne, jak np. kupno mieszkania czy domu.

Młodzi chętnie korzystają z kart kredytowych

To jednak nie wszystko. Z danych BIK wynika, że najmłodsza grupa kredytobiorców, czyli tych do 24. roku życia, posiada ponad 1,333 mln zobowiązań kredytowych i pożyczek na kwotę ponad 9 mld zł.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jednocześnie dla prawie połowy młodych (48 proc.) to karta kredytowa, a więc produkt bankowy, okazuje się popularnym i często używanym sposobem na realizację płatności. Dane BIK potwierdzają, osoby do 24. roku życia posiadają aktualnie 67,72 tys. kart z limitami na kwotę ponad 160 mln zł.

Badanie „Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia” przeprowadzono w listopadzie 2023 r. z udziałem ogólnopolskiej próby 1023 dorosłych Polaków w wieku 18-35 lat.

To też może Cię zainteresować: