{"vars":{{"pageTitle":"Morska energetyka wiatrowa w Polsce chce bliżej współpracować z rządem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","energia-wiatrowa","morskie-elektrownie-wiatrowe","morskie-farmy-wiatrowe","odnawialne-zrodla-energii","oze","polska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":40571}} }
300Gospodarka.pl

Morska energetyka wiatrowa w Polsce chce bliżej współpracować z rządem

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) podjęły współpracę na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Celem współpracy tych organizacji jest wypracowanie wspólnego stanowiska, które pozwoliłoby na usprawnienie rozmów pomiędzy branżą morskiej energetyki wiatrowej a przedstawicielami polskiego rządu.

Efektem tych rozmów ma być porozumienie wzorowane na brytyjskiej umowie sektorowej Sector Deal zawartej w marcu 2019 roku.

Sector Deal to umowa pomiędzy reprezentantami branży morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii a brytyjskimi władzami, przewidująca m.in. pięciokrotne zwiększenie eksportu energii z morskich farm wiatrowych do 2030 roku, inwestycje w łańcuchy dostaw czy zwiększenie udziału komponentów produkowanych w Wielkiej Brytanii do 60 proc.

W przypadku polskiego odpowiednika brytyjskiego porozumienia organizacje branżowe proponują ustalenie celów na poziomie 3 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2025 roku, 10 GW w 2030 r. oraz finalnie 20 GW w 2040 roku, jak również optymalne wykorzystanie krajowego łańcucha dostaw.

Zdaniem przedstawicieli PSEW i PTMEW morska energetyka wiatrowa ze względu na swą wysoką efektywność będzie miała znaczący udział w wypełnieniu przez Polskę zobowiązań międzynarodowych w zakresie udziału energii wyprodukowanej z OZE w końcowym zużyciu energii brutto w ramach „Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030”.

Czytaj także:

>>> Raport WindEurope: w Polsce do 2050 r. można wybudować morskie farmy wiatrowe o mocy 28 GW

>>> Raport: Polska musi odejść od węgla do 2030 roku wg wszystkich liczących się scenariuszy