{"vars":{{"pageTitle":"Najbardziej pożądane zawody w 2024 roku. Już nie tylko programiści pilnie poszukiwani","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","najnowsze","praca","rynek-pracownika","rynek-pracy","rynek-pracy-w-polsce","specjalisci","trendy-na-rynku-pracy"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"8 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":656200}} }
300Gospodarka.pl

Najbardziej pożądane zawody w 2024 roku. Już nie tylko programiści pilnie poszukiwani

Specjaliści IT, menadżerowie, kierownicy, handlowcy czy eksperci OZE – to tylko niektóre posady, które będą cieszyły się szczególnym zainteresowaniem w tym roku. Ci pierwsi wciąż okupują czołowe pozycje w poszukiwaniach pracodawców, ale już teraz można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru elektromobilności, sztucznej inteligencji czy energetyki.

Badania przeprowadzone przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z przedstawicielami agencji zatrudnienia i firm rekrutacyjnych zwracają uwagę na różnorodność oczekiwań rynku. Wiodącymi specjalizacjami będą IT, sprzedaż, produkcja, inżynieria, finanse oraz księgowość, wynika z najnowszego raportu płacowego Hays Poland.

Chociaż 2023 rok nie był łaskawy dla sektora IT, to nadal pozostaje on jednym z najbardziej dynamicznych i atrakcyjnych sektorów – zaznacza Elwira Marczak z Randstad cytowana przez dziennik. Niemniej jednak, na liście najbardziej poszukiwanych kandydatów w IT, nie wymienia się już tylko programistów. Ekspertów od cyberbezpieczeństwa bierze się jako tych najbardziej poszukiwanych.

Zauważyć można także rosnące zapotrzebowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów, chmury (cloud computing), inżynierów devops oraz analityków dużych zbiorów danych. Te umiejętności coraz bardziej wpływają na strategie biznesowe przedsiębiorstw.


Czytaj także: Koniec rynku pracownika? Już nawet specjaliści boją się o pracę


„Green Jobs” wchodzą z impetem na rynek

Rozwój tzw. „zielonych zawodów” (green jobs) związanych z zrównoważonym rozwojem, energią odnawialną czy recyklingiem staje się istotnym elementem rynku pracy. Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce, zwraca uwagę na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszarów elektromobilności, produkcji baterii do samochodów elektrycznych oraz związanych z OZE, zwłaszcza morską energetyką wiatrową.

Zdaniem ekspertów z ManpowerGroup, rosnące zapotrzebowanie widać w obszarach OZE, przemysłu i magazynowania energii. Wraz z napływem środków z KPO, osoby z takimi kompetencjami staną się bardzo mocno rozchwytywane.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Specjaliści od ESG (Environmental, Social, Governance) oraz DE&I (Diversity, Equity, and Inclusion) również znajdą się w centrum zainteresowania pracodawców. Firmy coraz bardziej angażują się w te obszary, widząc je jako priorytet w swojej działalności. Kolejnym trendem na rynku pracy będzie rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. sprzedaży, e-commerce oraz marketingu cyfrowego. Firmy pragną wykorzystać prognozowane odbicie krajowej konsumpcji w 2024 roku, inwestując w te obszary.

Polecamy także: