{"vars":{{"pageTitle":"Świat biedniał, oni się bogacili. W pandemii majątek 10 najbogatszych osób świata wzrósł dwukrotnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bieda","bill-gates","bogactwo","elon-musk","gospodarka","main","majatek","najbogatsi","nierownosci","oxfam","pandemia","spoleczenstwo"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"18 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":248238}} }
300Gospodarka.pl

Świat biedniał, oni się bogacili. W pandemii majątek 10 najbogatszych osób świata wzrósł dwukrotnie

Majątek 10 najbogatszych osób na świecie podwoił się w czasie pandemii. W tym samym czasie globalny kryzys oznaczał dla milionów ludzi na całym świecie mniejsze dochody, gorszą opiekę zdrowotną i problemy z dostępem do podstawowych usług publicznych.

W trakcie pandemii, 99 proc. światowej populacji musiało się zmagać z lockdownami, przestojami w handlu zagranicznym i spadkiem turystyki. W rezultacie, 160 mln ludzi, niedotkniętych wcześniej ubóstwem, zostało zepchniętych w biedę. Do tego dochodzi trudna sytuacja osób już wcześniej mierzących się z tym problemem.

Czynniki ekonomiczne (jak problem z dostępem do służby zdrowia czy niedożywienie) wywołane przez pandemię w globalnej skali oznaczały także 21 tys. zgonów dziennie. Do tego przez pandemię skurczyły się także wydatki publiczne na wyrównanie nierówności społecznych, spadła liczba kobiet na rynku pracy i w systemie edukacji oraz szczególnie pogorszyła się sytuacja mniejszości etnicznych – również w krajach Europy.

W tym samym czasie, każdego dnia pandemii na świecie przybywało o jednego miliardera więcej.

To dane z raportu o globalnych nierównościach opublikowanego przez Oxfam, brytyjską organizację charytatywną. Tegoroczne dane są zupełnie poza skalą – mówi o jego wynikach Danny Sriskandarajah, dyrektor organizacji, cytowany przez BBC. I dodaje:

– Coś jest głęboko nie tak z naszym systemem ekonomicznym.

Dane Oxfamu

Dziesięć najbogatszych osób, których majątki zbadał Oxfam, to Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer i Warren Buffet.

Ich łączny majątek zwiększył się od marca 2020 do listopada 2021 dwukrotnie, z 700 mld dolarów do 1,5 biliona dolarów – wskazuje BBC. Ale majątek Billa Gatesa wzrósł w tym czasie o niecałą jedną trzecią (30 proc.), podczas gdy szef Tesli, Elon Musk, wzbogacił się aż dziesięciokrotnie.

Początek pandemii oznaczał także dla miliarderów zmniejszenie się ich majątku, gdyż spadały wartości posiadanych przez nie akcji i innych aktywów. Dlatego wybór Oxfamu, by porównywać ich majątki z marca 2020 i listopada 2021, mógłby czynić porównanie mniej miarodajnym – wskazuje BBC.

Ale nawet jeśli wziąć pod uwagę dane z lutego 2020, to majątek najbogatszych 10 osób świata i tak zwiększył się do listopada o 70 proc. – wskazuje Max Lawson, jeden ze współautorów raportu.

– To także rekordowe dane i poziom wzrostu, jakiego nie odnotowaliśmy nigdy wcześniej – dodaje.

Oxfam zaczerpnął swoje dane z listy najbogatszych ludzi magazynu Forbes oraz raportu Credit Suisse, o którym pisaliśmy w tym artykule.

Rodzina na swoim: majątki dynastii miliarderów rosną 10 razy szybciej niż zwykłych ludzi