{"vars":{{"pageTitle":"Rodzina na swoim: majątki dynastii miliarderów rosną 10 razy szybciej niż zwykłych ludzi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["covid19","finanse","main","mars","najbogatsi","nierownosci-dochodowe","pandemia","rozwarstwienie-dochodowe","snickers","usa","walmart"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"23 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149614}} }
300Gospodarka.pl

Rodzina na swoim: majątki dynastii miliarderów rosną 10 razy szybciej niż zwykłych ludzi

Największe zyski podczas pandemii Covid-19 odnotowano wśród firm należących do rodzinnych dynastii miliarderów. Urodzić się w takiej rodzinie to także najpewniejszy sposób pozostanie naprawdę bogatym – wynika z nowego raportu Institute for Policy Studies.

Od początku pandemii dziesięć najbogatszych amerykańskich rodzin z listy Forbes odnotowało średni wzrost majątku o 25 proc. – wynika z raportu Silver Spoon Oligarchs autorstwa Institute for Policy Studies (IPS), waszyngtońskiego think tanku.

Na przykład rodzina Mars, która od początku XX wieku posiada fabryki produkujące słodycze, zwiększyła swój majątek o 21 miliardów dolarów, czyli 28 proc., od marca 2020 do maja 2021 roku – mówi raport.

Nierówności dochodowe nawet u najbogatszych

Co ciekawe, rozwarstwienie w dochodach istnieje nie tylko między bogatymi a biednymi, ale również wśród najbogatszych.

Aż 27 rodzin z listy 50 najbogatszych Forbesa z 2020 roku znalazło się na podobnej liście już 37 lat temu.

Od tego czasu odnotowały one średni wzrost majątku o zawrotne 904 procent. Ale im wyżej na drabinie zamożności, tym większe rozwarstwienie: w tym samym czasie 37 lat majątki pięciu najbogatszych amerykańskich rodzin wzrosły średnio o 2484 procent.

Dla porównania wzrost zamożności przeciętnej amerykańskiej rodziny przez ostanie 30 lat był znacznie mniejszy. W tym okresie mediana zamożności typowej rodziny wzrosła o 93 proc. po uwzględnieniu inflacji.

Jak bogaciły się dynastie? Przez ostanie 37 lat rodzina Waltonów, właścicieli amerykańskiej sieci supermarketów Walmart, zwiększyła swój majątek o 4320 proc.

W 2020 roku ich aktywa warte były 247 miliardów dolarów.

Na przestrzeni tego samego czasu wspomniana wcześniej rodzina Mars odnotowała wzrost o 3517 proc. W 2020 roku bogactwo rodziny Mars wynosiło 94 mld dolarów.


Czytaj też: 22 najbogatszych mężczyzn na świecie posiada więcej niż wszystkie kobiety mieszkające w Afryce


Skąd wzięły się gigantyczne dochody rodzin?

Raport IPS szczegółowo przedstawia zwyczaje ultrabogatych rodzin trwające od dziesięcioleci, wykorzystujące luki prawne oraz działania umożliwiające unikanie opodatkowania i ograniczanie darowizn na cele charytatywne do minimum.

25 najbogatszych Amerykanów zapłaciło stawkę podatkową w wysokości zaledwie 3,4 proc. w latach 2014-2018, mimo że ich dochód wzrósł w tym samym okresie o ponad 400 miliardów dolarów – ujawniło dochodzenie przeprowadzone przez ProPublica.

Inna praktyką jest wieloletnie przeciwdziałanie podwyżkom podatków dla bogatych. Mars wydał ponad 20 milionów dolarów przez ostatnie 10 lat na lobbing, w tym 720 tys. dolarów w samym 2020 roku na kwestie związane z reformą podatku od nieruchomości i darowizn – ujawnia raport IPS.

Jak można zapobiegać rażącym nierównościom w dochodach?

Raport zawiera kilka propozycji ograniczenia akumulacji bogactwa. Jednym z nich jest ustawa „Make Billionaires Pay Act”, propozycję złożoną przez kilku senatorów, aby wprowadzić jednorazowy 60 procentowy pandemiczny podatek majątkowy od zysków miliarderów w 2020 roku. Ponadto, rozwiązaniem mogą być naciski na rzecz zwiększenia podatków od spadków i majątku oraz starania o zwiększenie finansowania niedofinansowanego urzędu skarbowego.

„Należy też wyeliminować luki podatkowe, raje podatkowe za granicą i inne sposoby pozwalające rodzinom ukrywać swoje bogactwo. Istnieje potężny przemysł obrony bogactwa, który ma interes w utrzymaniu rozwoju tego systemu dynastii” – powiedział Collins w The Guardian.

Nierówności dochodowe w Polsce

W Polsce pandemia także przyczyniła się do pogłębienia nierówności. Aktualne rozwarstwienie dochodowe w Polsce należy do najwyższych w całej Unii Europejskiej – wynika z badań przeprowadzonych dla World Inequality Database.

„Nawet jeżeli te nierówności dochodowe są w Polsce stosunkowo duże, to nierówności majątkowe – ze względu na historię gospodarczą Europy i Polski – są dość małe” – mówił podczas debaty 300Gospodarki w grudniu Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, największego polskiego banku.

Jednak przyglądając się tempu zwiększających się różnic sytuacja w Polsce wcale nie wygląda dobrze.

„Biorąc pod uwagę krótki okres budowania nierówności majątkowych w Polsce w warunkach rynkowych, to są one wręcz gigantyczne – dotarliśmy do poziomów niemal tak wysokich jak w krajach zachodnich, gdzie te procesy trwały setki lat” – Filip Konopczyński, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Kaleckiego.


Czytaj więcej: Jak poważny jest problem nierówności w Polsce? „W 30 lat dorobiliśmy się niemal takich nierówności, do jakich Zachód dochodził kilkaset lat”


A jaka jest sytuacja nierówności w skali globalnej?

Na całym świecie bogaci się bogacą, a biedni biednieją. Grupa 2153 miliarderów posiada już więcej bogactwa niż 4,6 mld mieszkańców Ziemi, a zaledwie jeden procent najbogatszych ludzi jest ponad dwa razy bardziej majętny niż w sumie 6,9 mld ludzi na świecie – podają specjaliści w tegorocznym raporcie Oxfam.

Wąska grupa najbogatszych stale rośnie – liczba miliarderów wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady.

W celu przynajmniej częściowego rozwiązania tego problemu Oxfam postuluje podwyższenie podatków dla najbogatszych, a także wprowadzenie darmowych systemów opieki zdrowotnej i innych darmowych usług publicznych.

Polacy zarabiają średnio więcej od Czechów, Węgrów i Portugalczyków, ale mamy znacznie wyższe nierówności