{"vars":{{"pageTitle":"Najniższe bezrobocie w UE jest w Polsce. Eurostat podał nowe dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza","badania-ekonomiczne","badania-i-rozwoj","bezrobocie","finanse-osobiste","finanse-publiczne","inflacja","najnowsze","pieniadze","polska","strefa-euro","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":577030}} }
300Gospodarka.pl

Najniższe bezrobocie w UE jest w Polsce. Eurostat podał nowe dane

Stopa bezrobocia w Polsce wyrównana sezonowo w kwietniu 2023 r wyniosła 2,7 proc.  podaje Eurostat. Tym samym Polska zanotowała najniższy, obok Czech, wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej.

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 470 tys. w kwietniu wobec 466 tys. miesiąc wcześniej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, na koniec kwietnia 2023 roku wyniosła 5,2 proc.

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro natomiast, wyniosła 6,5 proc. w kwietniu 2023 roku wobec 6,6 proc. miesiąc wcześniej – dodaje Eurostat.


Czytaj również: Zbiednieliśmy. Wysoka inflacja pożarła dochody gospodarstw domowych


Konsensus rynkowy wynosił 6,5 proc.

W całej Unii Europejskiej, wskaźnik ten wyniósł 6 proc. w kwietniu – bez zmian wobec miesiąc wcześniej.

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Inflacja w strefie euro spada

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 6,1 proc. rok do roku w maju 2023 roku, wobec 7 proc. rok do roku miesiąc wcześniej.

Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że żywność, alkohol i tytoń będą miały najwyższą roczną stopę inflacji w maju [12,5 proc – red.], w porównaniu z 13,5 proc. w kwietniu, a następnie towary przemysłowe nieenergetyczne tj. 5,8 proc. w porównaniu z 6,2 proc. w kwietniu, usługi 5 proc. w porównaniu z 5,2 proc. w kwietniu i energia na poziomie -1,7 proc. w porównaniu z 2,4 proc. w kwietniu – czytamy w komunikacie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Konsensus rynkowy wynosił 6,3 proc. rok do roku.

Pełne dane o inflacji HICP za maj opublikowane zostaną 16 czerwca bieżącego roku.

Polecamy również: