W 2022 r. w Polsce ukraińskie firmy stanowiły aż 6 proc. wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Najnowsze dane na ten temat zebrał Polski Instytut Ekonomiczny.
Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w ubiegłym roku Ukraińcy założyli w Polsce 15,9 tys. JDG.
Ale w ujęciu geograficznym liczba zakładanych działalności gospodarczych przez Ukraińców nie rozkłada się po równo. Na przykład w woj. dolnośląskim to aż 10 proc. wszystkich nowo powstałych firm. Na drugim miejscu, z wynikiem 8 proc., plasują się woj. mazowieckie, małopolskie i pomorskie. Również sporo, bo 7 proc., stanowią ukraińskie JDG w woj. zachodniopomorskim. Najmniej takich firm założono w województwach północno-wschodnich – ok. 1-3 proc.
Biorąc pod uwagę dane CEIDG oraz statystyki osób zarejestrowanych w rejestrze obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy, PIE podaje, że w 2022 r. na 1000 Ukraińców w wieku produkcyjnym powstały 33 JDG. Licząc liczbę firm na 1000 obywateli Ukrainy, najwięcej takich działalności założono w woj. małopolskim (49), pomorskim (47) i dolnośląskim (44). Najmniej – po 12 – pojawiło się ich w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.
W jakie branże celują Ukraińcy?
Ekonomiści Instytutu w najnowszym Tygodniku Gospodarczym podają, że ukraińskie przedsiębiorstwa to najczęściej firmy budowlane, zajmujące się informacją i telekomunikacją oraz pozostałą działalnością usługową.
Okazuje się jednak, że najpopularniejsze branże są dość zróżnicowane w poszczególnych województwach. W woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim i pomorskim najwięcej – na 1000 Ukraińców w wieku produkcyjnym – było firm budowlanych. Woj. małopolskie przoduje pod względem JDG zajmujących się informacją i komunikacją. Z kolei w woj. pomorskim powstało najwięcej w skali kraju firm przetwórczych oraz zajmujących się gastronomią i zakwaterowaniem.