{"vars":{{"pageTitle":"NBP: Gospodarka będzie rosnąć, ale wolno. Między innymi przez niższy wzrost w innych krajach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["2024-rok","najnowsze","nbp","pkb","polityka-pieniezna","swiadczenie-wychowawcze"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"25 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609022}} }
300Gospodarka.pl

NBP: Gospodarka będzie rosnąć, ale wolno. Między innymi przez niższy wzrost w innych krajach

Dynamika PKB pozostanie niższa od wieloletniej średniej do 2025 r. – podał Narodowy Bank Polski w „Założeniach polityki pieniężnej na rok 2024”. Wszystko przez relatywnie niski wzrost PKB za granicą oraz zakończenie wykorzystania środków unijnych z perspektywy finansowej 2014-2020.

– Zgodnie z aktualnymi prognozami, wygasanie negatywnych szoków podażowych będzie sprzyjało przyspieszeniu dynamiki aktywności gospodarczej w Polsce w II połowie 2023 r., jednak do 2025 r. dynamika PKB pozostanie niższa od wieloletniej średniej. Utrzymujący się relatywnie wysoki wzrost nominalnych wynagrodzeń w latach 2023-2024, przy obniżającej się inflacji, będzie się przyczyniać do ograniczenia spadku konsumpcji w II połowie 2023 r. oraz do jej wzrostu w kolejnych latach – czytamy w „Założeniach”.

800 Plus rozkręci konsumpcję

Narodowy Bank Polski (NBP) wskazał, że podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego z początkiem 2024 r. wpłynie na wyższą dynamikę konsumpcji.

Natomiast czynnikami ograniczającymi skalę ożywienia dynamiki PKB będą relatywnie niski wzrost PKB za granicą oraz zakończenie wykorzystania środków unijnych z perspektywy finansowej 2014-2020. W tych warunkach, zdaniem NBP, dynamika inwestycji w II połowie 2023 r. oraz w 2024 r. może się nieznacznie obniżyć, a wkład eksportu netto do PKB będzie stopniowo malał.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


– Zarysowany scenariusz makroekonomiczny obarczony jest niepewnością. Głównym czynnikiem niepewności dla koniunktury oraz inflacji w Polsce w 2024 r. jest przyszła sytuacja geopolityczna, w tym przede wszystkim dalszy przebieg zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę oraz napięcia geopolityczne w innych częściach świata – zastrzega jednocześnie NBP.

To też może Cię zainteresować: