{"vars":{{"pageTitle":"NBP publikuje ważny dokument o inflacji. Ekonomiści tłumaczą, dlaczego nie warto go czytać","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","komentarze","koronawirus","mbank","narodowy-bank-polski","nbp","opinie","pkb","prognozy","rpp"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":41957}} }
300Gospodarka.pl

NBP publikuje ważny dokument o inflacji. Ekonomiści tłumaczą, dlaczego nie warto go czytać

Marcowa projekcja inflacji autorstwa NBP, ze względu na możliwość szybkiej dezaktualizacji (nie precyzuje potencjalnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę), jest bezużyteczna w sensie prognostycznym – piszą ekonomiści mBanku.

Z marcowej projekcji NBP wynika, że inflacja w 2020 roku wyniesie 3,7 proc., a dynamika PKB wyniesie 3,2 proc.

„Dokumenty te („Raport o inflacji” i prezentacja) są w momencie publikacji nieaktualne i NBP doskonale sobie z tego zdaje sprawę. Problemem dla banku jest obecnie przelanie przekonania o istnieniu negatywnych ryzyk dla wzrostu na konkretne liczby” – napisali ekonomiści mBanku.

Dodali, że bez znajomosci choćby jednej danej pochodzącej z okresu, w którym polska gospodarka była objęta zaburzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, NBP jest skazany na zgadywanie.

„Póki co zakładane efekty epidemii (czyli te bezpośrednio uwzględnione w projekcji) są związane wyłącznie z wydarzeniami w Chinach. Nie przekraczają one 0,2-0,3 proc. europejskiego PKB i z punktu widzenia Polski nie mają w projekcji żadnego znaczenia” – napisali.

RPP może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych

Ekonomiści mBanku wskazują, że za cztery miesiące (następna projekcja inflacji będzie publikowana w lipcu) Rada Polityki Pieniężnej będzie miała pełniejszy zbiór informacyjny i projekcję uzasadniającą złagodzenie polityki pieniężnej.

Tylko czy RPP faktycznie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych?

„Naszym zdaniem zależy to trzech czynników. Po pierwsze, od szacunków negatywnych skutków cięć stóp procentowych dla stabilności finansowej. Po drugie, od postrzeganej efektywności takiego ruchu przez członków RPP (to wbrew pozorom mocno płynny szacunek). Po trzecie, od możliwości reakcji polityki fiskalnej” – napisali w raporcie ekonomiści. 

Ich zdaniem, ryzyka układają się w kierunku niższych stóp procentowych.

Ostatni raz RPP zmieniła stopy procentowe w marcu 2015 roku. Obecnie referencyjna stopa NBP wynosi 1,50 proc.

>>> Czytaj także: Goldman Sachs: Inflacja i słaby złoty utrudniają reakcję NBP na koronawirusa