{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza antyinflacyjna. Sprzedawca ma informować klientów o obniżce akcyzy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcyza","budzet","ceny","ceny-benzyny","ceny-pradu","finanse-publiczne","inflacja","premier","ropa","rzad","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":225708}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza antyinflacyjna. Sprzedawca ma informować klientów o obniżce akcyzy

Stacje benzynowe będą musiały informować klientów w czasie sprzedaży o tym, że rząd obniżył akcyzę na paliwa. Taki zapis zawiera pierwszy projekt składający się na tzw tarczę antyinflacyjną.

Rząd opublikował właśnie nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadza obniżkę stawek w przypadku paliw silnikowych. Obniżka ma wejść w życie 20 grudnia tego roku i obowiązywać do końca maja 2022 r.

Niższa akcyza na paliwa to jeden z elementów programu, który ma amortyzować negatywne skutki rosnącej inflacji. Rząd chce, by sprzedawcy – po tym, jak spadną podatki pośrednie – obniżyli ceny benzyny, czy oleju napędowego.

Formalnie Rada Ministrów nie ma wpływu na wielkość marż stosowanych przez sprzedawców. O to, by mniejsze podatki nie powodowały wzrostu marż, apelował do przedsiębiorców premier Mateusz Morawiecki.

Ale projekt zobowiązuje sprzedawców, by przy kasach fiskalnych zamieszczali czytelną informację, że od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 20 maja 2022 obowiązuje obniżona akcyza, a od 1 stycznia dodatkowo sprzedaż paliw nie będzie objęta podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Projekt przewiduje, że wzór tej informacji ma ustalić rząd i ogłosić w specjalnym obwieszczeniu.

Według rządowych wyliczeń obniżenie akcyzy i zniesienie podatku handlowego ma kosztować w tym i w przyszłym roku ok. 1,56 mld zł.

Czytaj też: