{"vars":{{"pageTitle":"Niższy VAT i akcyza zostaną z nami po 31 lipca. Rząd planuje przedłużenie tarczy antyinflacyjnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcyza","inflacja","makroekonomia","podatki","tarcza-antyinflacyjna","vat"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"31 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":311473}} }
300Gospodarka.pl

Niższy VAT i akcyza zostaną z nami po 31 lipca. Rząd planuje przedłużenie tarczy antyinflacyjnej

Rząd planuje przedłużenie na kolejne miesiące rozwiązań, wprowadzonych tzw. tarczą antyinflacyjną, dotyczących obniżki podatku VAT i akcyzy – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Planujemy przedłużenie rozwiązań dotyczących tarczy antyinflacyjnej, czyli obniżenia akcyzy – to już się stało do końca lipca, ale też później, po lipcu – podał we wtorek rzecznik rządu.

Jeśli chodzi o to, których towarów będą dotyczyły dalsze obniżki, wskazał:

– Planujemy również przedłużenia działań, dotyczących obniżenia VAT-u i również obniżenia akcyzy na te obszary, które były do tej pory, być może z jakimiś drobnymi korektami. Ale generalnie kierunkowo decyzja jest taka, aby ten obniżony VAT pozostał po to, aby właśnie zamortyzować rosnące ceny na rynku.

Ale trzeba sobie powiedzieć wprost, że ten najbliższy czas, te najbliższe miesiące będą trudne globalnie i będziemy borykać się z dużymi trudnościami i na nie starać się odpowiadać – dodał rzecznik.

Rozwiązania wprowadzone w ramach dwóch tarcz antyinflacyjnych obowiązują, na dzień dzisiejszy, do 31 lipca 2022 roku. W połowie maja premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że jest „wysoce prawdopodobne”, że rząd przedłuży albo całą tarczę, albo większość jej istotnych elementów.

Dzisiejsza deklaracja Piotra Müllera potwierdza wcześniejszą zapowiedź prezesa Rady Ministrów.

Inflacja i wzrost cen żywności: te kraje mają największy problem. Polska wysoko w zestawieniu [WYKRESY]