Obniżka VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. – to postulat polskiego Ministerstwa Finansów, przesłany unijnemu komisarzowi do spraw gospodarki Paolo Gentiloniemu
List w tej sprawie minister finansów Tadeusz Kościński wysłał 14 grudnia.
Polski rząd chciałby obniżyć VAT z 23 proc. na 8 proc. na paliwa silnikowe (m.in. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna, gaz skroplony LPG) w terminie od 20 grudnia do 31 maja przyszłego roku. Byłby to element rządowej tarczy antyinflacyjnej. Według MF, wzrost cen paliw sprawia, że drożeją koszty transportu, dostaw, a także towarów i usług, również tych podstawowych, takich jak żywność.
„Z uwagi na fakt, że wzrost cen paliw przekłada się na ceny towarów i usług, obniżenie stawki VAT na paliwa mogłoby przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków wzrostu cen na artykuły pierwszej potrzeby, które dotykają przede wszystkim gospodarstwa domowe i rodziny. Stąd moje pismo do komisarza Gentiloniego o możliwość wprowadzenia przez Polskę tymczasowej niższej stawki VAT na paliwa” – cytuje MF ministra Kościńskiego w swoim komunikacie.
Resort podkreśla, że byłoby to rozwiązanie tymczasowe, skierowane do konkretnego sektora, w celu ograniczenia skutków wysokiej inflacji.
Przesłanie przez Polskę takiej prośby już we wtorek 14 grudnia zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.
Znamy tarczę antyinflacyjną rządu. Jest okresowe obniżenie VAT i akcyzy