{"vars":{{"pageTitle":"Nobel za szczepionki przeciw COVID. Znamy tegorocznych laureatów nagrody","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","medycyna","nagroda-nobla","najnowsze","nobel","pandemia","szczepienia","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":610070}} }
300Gospodarka.pl

Nobel za szczepionki przeciw COVID. Znamy tegorocznych laureatów nagrody

Katalin Karikó i Drew Weissman otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Komitet noblowski przy szwedzkim Instytucie Karolinska docenił ich prace nad szczepionkami przeciw COVID-19.

Węgierska biochemiczka i amerykański biolog molekularny wykonali kluczowe prace nad szczepionkami typu mRNA.

Dzięki swoim przełomowym odkryciom, które zasadniczo zmieniły nasze rozumienie interakcji mRNA z naszym układem odpornościowym, laureaci przyczynili się do bezprecedensowego tempa rozwoju szczepionek podczas jednego z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego – czytamy w komunikacie.

Przełomowe prace nad mRNA

Przez wiele lat medycyna korzystała ze szczepionek zawierających martwe lub osłabione wirusy. Dzięki rozwojowi biologii molekularnej zaczęto z czasem korzystać z preparatów zawierających tylko elementy danego patogenu. Od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku prowadzono badania nad transkrypcją mRNA w warunkach laboratoryjnych.

Katalin Karikó w swojej pracy koncentrowała się na próbach wykorzystania transkrypcji mRNA do celów leczniczych już od lat dziewięćdziesiątych. Podczas pracy na Uniwersytecie Pennsylwanii dołączył do niej Drew Wiessman. Ich badania opublikowane w latach 2008 i 2010 stanowiły przełom dla tego zastosowania mRNA.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Zainteresowanie technologią mRNA zaczęło rosnąć i już w 2010 roku kilka firm pracowało nad rozwojem tej metody. Poszukiwano szczepionek przeciwko wirusowi Zika i MERS-CoV – ten ostatni jest blisko spokrewniony z SARS-CoV-2.

Po wybuchu pandemii COVID-19 w rekordowym tempie opracowano dwie zmodyfikowane szczepionki mRNA kodujące białko powierzchniowe SARS-CoV-2. Odnotowano efekty ochronne na poziomie około 95 proc., a obie szczepionki zostały zatwierdzone już w grudniu 2020 roku – tłumaczy komunikat.

Nadzwyczajna elastyczność i szybkość, z jaką można opracować szczepionki mRNA, torują drogę do wykorzystania nowej metody również w szczepionkach przeciwko innym chorobom zakaźnym. W przyszłości technologia ta może być również wykorzystywana do dostarczania białek leczniczych i leczenia niektórych rodzajów raka, wyjaśniono.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: