{"vars":{{"pageTitle":"Lista obostrzeń na wakacje [od 26 czerwca]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","luzowanie-obostrzen","minister-zdrowia","obostrzenia","pandemia","wakacje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":146679}} }
300Gospodarka.pl

Lista obostrzeń na wakacje [od 26 czerwca]

Harmonogram luzowania obostrzeń w czasie wakacji przedstawili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.  

„Większość zmian wejdzie w życie od 26 czerwca” – powiedział premier Morawiecki.

Od tej daty w hotelach czy kościołach będzie mogło przebywać więcej osób – do 75 proc. wszystkich miejsc. Dodatkowo, w te limity nie będą wliczane osoby zaszczepione.

W przypadku hoteli limit nie będzie obowiązywał dzieci poniże 12. roku życia.

Szczegóły luzowania obostrzeń

Od 13 czerwca nastąpi otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach. Dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co się zmieni od 26 czerwca?

siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².

świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

dyskoteki – maksymalnie 150 osób.

imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.

transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.

wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.

widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od 26 czerwca Polska przechodzi na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

„Kolejne fazy luzowanie nie oznaczają końca pandemii, ale na wakacje – przede wszystkim dzięki szczepieniom – możemy dalej luzować obostrzenia” – powiedział premier.

„Dziś tygodniowa liczba średnia zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej 1. Ostatnio tak dobry wynik był przed wakacjami 2020” – dodał minister zdrowia. Jak dodał minister, także liczba zgonów mocno spadła – w stosunku do poprzedniego tygodnia o ponad 40 proc.

Adam Niedzielski powiedział, że w związku ze spadkiem liczby zakażeń rząd ogranicza dostępność infrastruktury do leczenia Covid-19.

„W tej chwili na walkę z Covidem mamy 14 tys. łóżek i twa proces redukowania tej infrastruktury, aby przywrócić normalny tryb funkcjonowania opieki zdrowotnej. (…) W tej chwili mamy zajętych 2,5 tys. łóżek, ale będziemy utrzymywali minimalną żelazną rezerwę na wypadek kolejnej fali”.

Jak dodał, będzie to „poniżej 10 tys. łóżek”.

„Nasze luzowanie nie prowadzi do przyspieszenia procesów pandemicznych” – wskazał Niedzielski.