Rada Europy wycofała rekomendację dotyczącą znoszenia ograniczeń w podróżowaniu, wprowadzonych ze względu na pandemię COVID-19 wobec Australii, Argentyny i Kanady poinformowała Rada.
„Rada zaktualizowała wykaz krajów, specjalnych regionów administracyjnych oraz innych podmiotów i władz terytorialnych, w odniesieniu do których należy znieść ograniczenia w podróży. Z wykazu usunięto w szczególności Argentynę, Australię i Kanadę” – czytamy w komunikacie.
Podróże, które nie są niezbędne do UE z krajów lub terytoriów, niewymienionych w załączniku podlegają czasowemu ograniczeniu. Państwa mogą natomiast znosić ograniczenia w stosunku do osób, które są w pełni zaszczepione.
Jak określono w zaleceniu Rady, wykaz ten będzie nadal weryfikowany co dwa tygodnie i, w razie potrzeby, aktualizowany.
W oparciu o kryteria i warunki określone w rekomendacji, od 17 stycznia 2022 r. państwa członkowskie powinny stopniowo znosić ograniczenia w podróżowaniu na granicach zewnętrznych dla mieszkańców następujących państw trzecich:
- Bahrajn
- Chile
- Kolumbia
- Indonezja
- Kuwejt
- Nowa Zelandia
- Peru
- Katar
- Rwanda
- Arabia Saudyjska
- Korea Południowa
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Urugwaj
- Chiny na zasadzie wzajemności
- Ograniczenia w podróży powinny być również stopniowo znoszone dla specjalnych regionów administracyjnych Chin, Hongkongu i Makau.
W ramach kategorii podmiotów i władz terytorialnych, które nie są uznawane za państwa przez przynajmniej jedno państwo członkowskie, ograniczenia w podróżowaniu do Tajwanu również powinny być stopniowo znoszone.
Mieszkańcy Andory, Monako, San Marino i Watykanu powinni być uznawani za mieszkańców UE do celów niniejszego zalecenia, podano także.
Czytaj również: Tysiące lotów-widmo nad Europą. Samoloty latają puste, by nie stracić slotów na lotnisku
20 maja 2021 r. zaktualizowano kryteria określania państw trzecich, w odniesieniu do których należy znieść obecne ograniczenie podróżowania. Obejmują one sytuację epidemiologiczną i ogólną reakcję na COVID-19, a także wiarygodność dostępnych informacji i źródeł danych. W każdym przypadku należy również brać pod uwagę wzajemność.
Zalecenie odnosi się także do krajów Schengen (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii).
30 czerwca 2020 r. Rada przyjęła zalecenie w sprawie stopniowego znoszenia tymczasowych ograniczeń w podróżach do UE, które nie są niezbędne. Zalecenie to zawierało wstępną listę krajów, dla których państwa członkowskie powinny zacząć znosić ograniczenia w podróżowaniu na granicach zewnętrznych. Lista jest regularnie przeglądana i ewentualnie aktualizowana.
20 maja Rada przyjęła zalecenie zmieniające, aby odpowiedzieć na trwające kampanie szczepień, wprowadzając pewne zwolnienia dla osób zaszczepionych i łagodząc kryteria zniesienia ograniczeń dla państw trzecich. Jednocześnie zmiany uwzględniają potencjalne zagrożenia stwarzane przez nowe warianty koronawirusa.
Zalecenie Rady nie jest instrumentem prawnie wiążącym. Za jego wdrożenie odpowiadają władze państw członkowskich. Rada zaznacza, że państwo członkowskie UE nie powinno decydować się na zniesienie ograniczeń w podróżowaniu dla państw trzecich niewymienionych na liście, dopóki nie zostanie to skoordynowane.
Szef IATA: Zamknięcie granic nie zapobiegnie transmisji koronawirusa