{"vars":{{"pageTitle":"Nowa inwestycja Orlenu w Trzebini. Wyprodukuje wodór do miejskich autobusów i ekologiczny glikol","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","orlen","przemysl","przemysl-chemiczny","transport","wodor","zielony-wodor"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"4 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":212911}} }
300Gospodarka.pl

Nowa inwestycja Orlenu w Trzebini. Wyprodukuje wodór do miejskich autobusów i ekologiczny glikol

Spółka z Grupy PKN Orlen uruchomiła w Trzebini (w województwie małopolskim) instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Integralną częścią kompleksu jest także pierwszy polski hub wodorowy o mocy 350 ton czystego wodoru rocznie.

Instalację uruchomiła na terenie biorafinerii w Trzebini spółka Orlen Południe. Część do wytwarzania ekologicznego glikolu propylenowego posiada moc produkcyjną 30 tys. ton rocznie.

Dzięki tej inwestycji, spółka pokryje trzy czwarte krajowego zapotrzebowanie na ten produkt.

Dodatkowo, warta 400 mln złotych inwestycja przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego firmy o ponad 50 mln zł rocznie – podaje spółka.

Obecnie Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 roku. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1999 roku.

Zielony wodór trafi na Śląsk i do Krakowa

Instalacja nie tylko zabezpiecza produkcję glikolu, wskazuje Orlen, „ale również będziemy tu produkować wodór w klasie automotive”. Tego typu wodór jest wykorzystywany w transporcie miejskim.

Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Koncern podpisał w tej sprawie listy intencyjne o współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie i Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

W przyszłości Orlen Południe będzie dysponować także mobilną stacją tankowania paliwa wodorowego – podaje firma.

Ekologiczny glikol

„Zielony glikol to wysokomarżowy bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska” – podaje spółka. Jest on wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w medycynie, kosmetyce, czy przemyśle spożywczym. Może być też zastosowany w lotnictwie jako środek do odmrażania i odladzania samolotów.

Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To o 10 tys. ton więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Do produkcji ekologicznego glikolu wykorzystana zostanie gliceryna, która jest otrzymywana w Trzebini jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biodiesla. Natomiast odbiorcami glikolu będą, oprócz polskich firm, także zagraniczne przedsiębiorstwa.

Budowa instalacji do produkcji zielonego glikolu rozpoczęła się jesienią 2019 roku i została zrealizowana zgodnie z harmonogramem. Jej wykonawcą jest konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska i Biproraf.

Czytaj też: