{"vars":{{"pageTitle":"Oto drogi oddane do użytku w tym roku. Można je policzyć na palcach jednej ręki [MAPA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["autostrady","drogi","drogi-ekspresowe","drogi-krajowe","gddkia","generalna-dyrekcja-drog-krajowych-i-autostrad","infrastruktura","main","mapa","najnowsze","najwazniejsze","transport"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"21 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597510}} }
300Gospodarka.pl

Oto drogi oddane do użytku w tym roku. Można je policzyć na palcach jednej ręki [MAPA]

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do końca 2023 roku prawie 260 km dróg: autostrad, ekspresówek i dróg krajowych. Które zaplanowane wcześniej odcinki są już w użytkowaniu? Przedstawiamy aktualną mapę stanu budowy dróg w Polsce.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z końcem ubiegłego roku zapowiedziała, które odcinki dróg planuje oddać do użytkowania. Łącznie w planie było to ok. 260 km autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Jak wywiązuje się z tego planu?


Czytaj także: Tylko kilkadziesiąt kilometrów nowych autostrad. Które odcinki dróg będą ukończone w 2023 r.? [MAPA]


Według danych zamieszczonych na stronach GDDKiA jak dotąd w tym roku udało się oddać ok. 51 km dróg. To odcinki dwóch dróg ekspresowych oraz drogi krajowej – obwodnicy. Pełnoprawną autostradą stała się natomiast A1. Oto wszystkie odcinki:

S7 Lesznowola – Tarczyn Północ (14,8 km oraz 2,3 km w obrębie węzła Tarczyn). Odcinek oddano w kwietniu. Połączone zostały funkcjonujące już odcinki S7 od strony Warszawy i Grójca, a dwujezdniową drogą dojedziemy do położonej blisko 230 km dalej granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

S61 Łomża Zachód – Łomża Południe (7,2 km). W czerwcu udostępniony dla kierowców został węzeł Łomża. – Udostępniliśmy tym samym ponad 7-kilometrowy odcinek ekspresówki Łomża Południe — Łomża Zachód. Kierunek na północ (Stawiski — Ełk — Budzisko) pozostaje zamknięty, do czasu uzyskania przejezdności całej obwodnicy Łomży – podaje GDDKiA.

S14 Aleksandrów Łódzki – Słowik (14,5 km). Tym samym, 7 lipca, domknięto ring, składający się z autostrad i dróg ekspresowych wokół aglomeracji łódzkiej.

DK45 obwodnica Praszki (12,8 km). Także w kwietniu otwarto dla kierowców jedną z największych inwestycji na Opolszczyźnie. To droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu.

A1 Piotrków Trybunalski – Kamieńsk. Odcinek zyskała z kolei status pełnoprawnej autostrady. Kierowcy mogą się po nim poruszać z prędkością 140 km/h. Autostrada była budowana w ciągu drogi krajowej.

Stan dróg przedstawia poniższa mapa:

Jednak plany GDDKiA do końca tego roku są znacznie bardziej ambitne. Generalna Dyrekcja jest już na ukończeniu trzech odcinków autostrady A18 w województwach lubuskim i dolnośląskim. Łącznie do końca tego roku planuje oddać prawie 50 km tej drogi.

Budowa A18 została podzielona na cztery odcinki: jeden z nich, relacji Olszyna – Golnice, jest przejezdny od września 2022 roku. Pozostałe trzy są już na ukończeniu i będą oddane najpóźniej jesienią.

Czy to dużo, czy to mało?

Ale to nie wszystko. W tym roku GDDKiA chce oddać także odcinki:

Jak wynika z danych udostępnionych przez Generalną Dyrekcję, liczba kilometrów dróg oddanych w pierwszej połowie 2023 roku jest bardzo zbliżona do tego samego okresu roku poprzedniego.

Od stycznia do czerwca 2022 roku oddano bowiem do użytku 43 km dróg, z czego 42 km były drogami ekspresowymi, a tylko 1 km – drogą krajową.

Rząd nie mówi ostatniego słowa

Jednak rządowy plan budowy dróg jest znacznie bardziej rozbudowany. Zakłada, że do 2033 roku powstanie w Polsce 2500 km kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Finalnie ma powstać sieć licząca łącznie ponad 8 tys. km nowoczesnych dróg.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już teraz na nasz codzienny newsletter!


Program ma być największy w historii Polski i mieć wartość 294 mld zł. Większość z tej kwoty, bo 184 mld zł, mają zostać przeznaczone na „nowe zadania”. Pozostałe środki to kontynuacja zadań, będących już w realizacji. Rada Ministrów przyjęła ten program w połowie grudnia.

W ramach budowy najważniejszych arterii drogowych, przewidywane jest m.in. powstanie odcinków takich jak:

Więcej o budowie dróg piszemy tutaj: