{"vars":{{"pageTitle":"Od poniedziałku branża beauty będzie otwarta w 11 województwach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-beauty","branza-kosmetyczna","luzowanie-obostrzen","odmrazanie-gospodarki","pandemia-koronawirusa"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"26 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":124710}} }
300Gospodarka.pl

Od poniedziałku branża beauty będzie otwarta w 11 województwach

Od 26 kwietnia w 11 spośród 16 województw salony fryzjerskie i kosmetyczne znów będą mogły otworzyć się na klientów, zachowując ścisły reżim sanitarny. W związku z trzecią falą pandemii branża została zamknięta miesiąc temu.

Czasowe zamknięcie branży beauty było podyktowane trzecią falą koronawirusa i rosnącą liczbą zakażonych i hospitalizowanych. Odpowiednie przepisy w tej sprawie zaczęły obowiązywać 27 marca i były przedłużane.

W mijającym tygodniu, z powodu spadku liczy zachorowań, rząd zgodził się na poluzowanie niektórych obostrzeń w 11 województwach.

Branża beauty otwarta – gdzie?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, od poniedziałku 26 kwietnia salony urody, fryzjerskie, tatuażu i piercingu będą mogły się otworzyć w województwach: podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i w małopolskim.

W pozostałych pięciu województwach (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim), ze względu na liczbę zakażeń, dotychczasowe obostrzenia nadal będą obowiązywać.

Biznesy, takie jak salony kosmetyczne czy fryzjerskie, będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że w takim miejscu, przebywać może wyłącznie obsługa i obsługiwani klienci. Ponadto stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między nimi jest przegroda.

Co z tarczą dla branży?

Dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Blanka Chmurzyńska-Brown wyrażała nadzieję, że klienci licznie wrócą do salonów, a fryzjerom i kosmetyczkom uda się choćby w części odrobić wielomilionowe w skali ogólnopolskiej straty. Apelowała jednak do rządzących, by jak najszybszej wypłacać świadczenia dla branży.

Chodzi o kolejną odsłonę tzw. tarczy branżowej, która została rozszerzona o kolejne kody PKD, w tym z branży kosmetycznej (w sumie 63 kody PKD). Wnioski o pomoc z Tarczy będzie można składać od 26 kwietnia.

Michał Łenczyński, lider inicjatywy Beauty Razem zrzeszającej ok. 50 tys. pracowników i przedsiębiorców z sektora urody, postulował, by branża kosmetyczna mogła się otworzyć w całym kraju. Jego zdaniem otwarcie zakładów w 11 województwach może stworzyć turystykę fryzjersko-kosmetyczną. Przekonywał ponadto, że salony urody są najbezpieczniejszymi miejscami usługowymi.

Polska na 19. miejscu w UE pod względem liczby szczepień na mieszkańca