{"vars":{{"pageTitle":""Ozusowanie" śmieciówek utknęło w martwym punkcie? "Nie ma w tej chwili decyzji"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet-panstwa","firma","kpo","oskladkowanie-smieciowek","praca","pracownik","umiwa-o-dzielo","umowa-zlecenie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"5 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":720580}} }
300Gospodarka.pl

„Ozusowanie” śmieciówek utknęło w martwym punkcie? „Nie ma w tej chwili decyzji”

Decyzja w sprawie uruchomienia procesu legislacyjnego dotyczącego oskładkowania umów o dzieło i innych umów cywilnych jeszcze nie zapadła, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.

Obecnie Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej prowadzi dodatkowe analizy w tym zakresie.

– Nie ma w tej chwili decyzji co do oskładkowania tych umów. Trwały w rozmowie na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów. Spotkanie takie się odbyło. Minister rodziny pracy i polityki społecznej została poproszona o przygotowanie dodatkowych jeszcze informacji analiz, wariantów. Nie ma jeszcze decyzji o uruchomieniu procesu nad tym rozwiązaniem – powiedział Berek w Polsat News.

„Projekt nie pojawi się znienacka”

Zapewnił, że jeżeli decyzja o rozpoczęciu procesu legislacyjnego zapadnie, projekt nie pojawi się znienacka.

– Ja osobiście będę pilnował tego, żeby były przeprowadzone konsultacje, żeby ten projekt nie pojawił się znienacka, nagle, czego też obawia się środowisko przedsiębiorców – podkreślił szef Komitetu Stałego RM.

Berek przypomniał, że o oskładkowaniu umów o dzieło i innych umów cywilnych zdecydował rząd Mateusza Morawieckiego i wpisał to rozwiązanie do Krajowego Planu Odbudowy.

Jednocześnie poinformował, że obecny rząd podejmował działania na rzecz modyfikacji tego zapisu lub odstąpienia od niego.

– Po stronie KE nie ma gotowości odstąpienia od tego rozwiązania – podkreślił.

Masywne rozwiązanie

Berek wskazał też, że rząd ma świadomość skutków „masywności takiego rozwiązania”.

– Ono przyniosłoby dochody do budżetu państwa, ale uderzyłoby też w dochody określonej grupy pracowników – zaznaczył.

Pod koniec czerwca minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że pierwsze propozycje treści ustawy dotyczącej „ozusowania” umów zlecenia i o dzieło są gotowe. Według niej, vacatio legis w tym przypadku powinno być wydłużone – być może do 6 miesięcy, by przedsiębiorcy i pracownicy zdążyli dostosować się do zmian.

To też może Cię zainteresować: