{"vars":{{"pageTitle":"Papież też martwi się o klimat. „Niezbędne jest przyspieszenie przejścia na czyste źródła energii”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","biopaliwa","cop28","main","najnowsze","ochrona-srodowiska","onz","paliwa-kopalne","papiez","szczyt-klimatyczny-onz","watykan"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"4 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":610444}} }
300Gospodarka.pl

Papież też martwi się o klimat. „Niezbędne jest przyspieszenie przejścia na czyste źródła energii”

Papież Franciszek wzywa wiernych do pilnych działań w odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Specjalna papieska adhortacja to pierwszy dokument, w którym Stolica Apostolska koncentruje się wyłącznie na problemie zmian klimatycznych. 

We wcześnie wydanej encyklice Laudato Si’ papież poświęcał wiele uwagi ochronie środowiska, ale jej tematyka była znacznie szersza. Teraz w tak ważnym dokumencie, jakim jest adhortacja, papież odnosi się bezpośrednio do konkretnego szczytu ONZ, co sygnalizuje głębokie zaangażowanie Watykanu w proces negocjacji klimatycznych COP28, zwracają eksperci z organizacji Laudato Si Movement, czyli Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Niezbędne jest przyspieszenie przejścia na czyste źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, oraz porzucenie paliw kopalnych, które nie postępuje z odpowiednią prędkością – mówi Papież Franciszek w swoim najnowszym dokumencie.


Czytaj także: Jak Watykan buduje luksusowe apartamenty w Londynie za 200 mln dolarów


Papież krytykuje Zachód i kraje arabskie

Papież ostro krytykuje przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi za ich „zielone mydlenie oczu”. Podkreśla, że „cokolwiek zostanie zrobione, może zostać odebrane jako chwyt mający na celu odwrócenie uwagi”. Zwraca również uwagę na konflikty interesów, związane z organizacją szczytu COP28.

Wskazuje tu głównie na Zjednoczone Emiraty Arabskie, które, mimo znacznych inwestycji w odnawialne źródła energii, nadal są dużymi eksporterami paliw kopalnych. Krytycznie ocenia także przemysł paliw kopalnych w ZEA, gdzie planowane są nowe projekty dotyczące zwiększania produkcji.

Papież Franciszek zachęca uczestników COP28 do przyjęcia wiążących i konkretnych polityk, które byłyby skuteczne, obowiązkowe i łatwe do monitorowania, pomijając obietnice bez pokrycia.

Głowa kościoła katolickiego krytykuje też nieodpowiedzialny styl życia Zachodu. W swoim oświadczeniu podkreśla, że szeroka zmiana tego stylu życia jest konieczna, aby zmniejszyć wpływ na środowisko naturalne.

Kolejny głos Watykanu

Piotr Abramczyk, meteorolog i przewodniczący polskiego oddziału Laudato Si Movement w Polsce tak komentuje najnowszy papieski dokument w sprawie ochrony środowiska:

Laudate Deum ukazuje się osiem lat po encyklice Laudato si’ i aktualizuje jej treści wobec pogłębiającej się degradacji naszego wspólnego domu, w szczególności kryzysu klimatycznego. Papież po raz kolejny wezwie nas do podjęcia praktycznych kroków w kierunku integralnej ekologii, ochrony środowiska i klimatu – mówi Abramczyk cytowany w komunikacie organizacji.

Podkreślając pilność tych wyzwań, z którymi wiąże się życie i zdrowie wielu osób na całym świecie, Ojciec Święty zachęca nas do ochrony godności wszystkich ludzi i aktywnej troski o przyszłość. Papież ma też skierować przynaglenie do negocjatorów COP28, by wyszli poza mgliste obietnice, dążąc do przyjęcia wiążących i konkretnych polityk – podsumowuje Abramczyk.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Kościół też walczy o klimat

Papież wezwał wszystkich do natychmiastowego działania, podkreślając, że nawet niewielkie zmniejszenie wzrostu globalnej temperatury miałoby ogromne znaczenie dla wielu ludzi.

W odpowiedzi na jego apel, Kościół katolicki przyjął ambitne kroki, włączając poparcie dla Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych oraz rezygnację z inwestycji w paliwa kopalne przez liczne instytucje kościelne.

Ponadto w ostatnim czasie ponad 350 instytucji katolickich reprezentujących zarządzających aktywami o wartości 18 miliardów dolarów, zrezygnowało z paliw kopalnych.

Polecamy także: