{"vars":{{"pageTitle":"Parlament Europejski poparł zniesienie patentów na szczepionki przeciw Covid","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","covid-19","koronawirus","parlament-europejski","stany-zjednoczone","swiatowa-organizacja-handlu","szczepienia","szczepionka","wto"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"10 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":146614}} }
300Gospodarka.pl

Parlament Europejski poparł zniesienie patentów na szczepionki przeciw Covid

Parlament Europejski domaga się tymczasowego zniesienia ochrony praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek przeciwko Covid-19. Chce też przyspieszyć globalne wprowadzanie szczepionek.

W celu poprawy globalnego dostępu do niedrogich produktów medycznych związanych z Covid-19 i rozwiązania globalnych problemów produkcyjnych, Parlament Europejski proponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie tymczasowego uchylenia Porozumienia TRIPS Światowej Organizacji Handlu w sprawie patentów.

Zdaniem europarlamentarzystów to najlepszy sposób na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w perspektywie długoterminowej.

Rezolucję przyjęto 355 głosami za. 263 europarlamentarzystów było przeciw, a 71 się wstrzymało.

Zdaniem Parlamentu, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania powinny „natychmiast znieść zakaz eksportu szczepionek i surowców”.

Do zaszczepienia 70 proc. światowej populacji potrzeba ponad 11 miliardów dawek, a wyprodukowano tylko ułamek tej ilości. Ponieważ zdecydowana większość z 1,6 miliarda dawek szczepionek trafiła do krajów uprzemysłowionych produkujących szczepionki, a tylko 0,3 procent do 29 najbiedniejszych krajów, UE musi wspierać produkcję w Afryce – podał Parlament.

Odmienne zdanie dotyczące patentów wydaje się mieć Komisja Europejska, reprezentująca kraje UE na forum Światowej Organizacji Handlu.

Szczepionki nie dla zysku. KE wskazała, jak produkować szczepionki przeciwko COVID-19 bez patentów