{"vars":{{"pageTitle":"KE podała, od kiedy paszporty covidowe będą w pełni dostępne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","komisja-europejska","koronawirus","paszport-covidowy","paszport-szczepionkowy","szczepienia","walka-z-pandemia","zielone-certyfikaty-cyfrowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"24 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":138151}} }
300Gospodarka.pl

KE podała, od kiedy paszporty covidowe będą w pełni dostępne

Unijne cyfrowe zaświadczenia Covid, czyli tzw. paszporty covidowe, będą zasadniczo dostępne dla obywateli Wspólnoty od 1 lipca, wynika z zapowiedzi Komisji Europejskiej po osiągnięciu porozumienia przez negocjatorów Rady UE i Parlamentu Europejskiego.

Od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Kraje, które będą gotowe, będą mogły zacząć wydawać zaświadczenia wcześniej.

Polski minister zdrowia, Adam Niedzielski, powiedział w sobotę 22 maja, że Polska jest już technicznie gotowa do wprowadzenia paszportów.

Od wtorku 25 maja Polska będzie przeprowadzać pilotaż systemu. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, system w Polsce ruszy od 1 czerwca. Ostateczną datą startu programu w Polsce jest 25 czerwca, poinformowała natomiast 20 maja wiceminister zdrowia Anna Goławska.

„Obywatele nie biorą udziału w pilotażu; wykorzystywane są sztuczne dane i klucze publiczne” – poinformował rzecznik Komisji ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke.

Kolejne szczegóły działania paszportów

Certyfikaty będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowym na urządzeniu cyfrowym (np. telefonie komórkowym) lub w formie papierowej – powiedział Didier Reynders.

Za wydawanie zaświadczeń będą odpowiadać organy krajowe. Mogą to być np. szpitale, placówki wykonujące testy, czy centra szczepień.

Pracownicy tych ośrodków, na wniosek zainteresowanej osoby, wystawią w formie cyfrowej zaświadczenie i wyślą je do firm, które zajmują się technicznymi aspektami dokumentu. Przygotowane zaświadczenie będzie odesłane do wnioskującej instytucji.

Tak przygotowane zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenie mobilne lub wydane w formie papierowej. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczęć cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne.

Podczas kontroli na granicach, czy lotniskach weryfikowana ma być jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pozostają w gestii państwa, które wydało zaświadczenie – przekazała Komisja.

Państwa członkowskie zostały zobowiązane do powstrzymywania się od nakładania dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu dla posiadaczy paszportów szczepień, chyba że są one konieczne i proporcjonalne dla ochrony zdrowia publicznego – powiedział unijny komisarz ds. sprawiedliwości.

Na Maderze psy pomogą wykrywać przypadki zakażenia COVID-19 wśród turystów