{"vars":{{"pageTitle":"Pekin traci zaufanie agencji ratingowych. Fitch obniża perspektywę ratingu kredytowego Chin","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["budzet-panstwa","chiny","covid-19","deficyt-budzetowy","deficyt-sektora-instytucji-rzadowych-i-samorzadowych","dlug-publiczny","fitch","najnowsze","polityka-fiskalna"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"10 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":702917}} }
300Gospodarka.pl

Pekin traci zaufanie agencji ratingowych. Fitch obniża perspektywę ratingu kredytowego Chin

Fitch obniżył perspektywę ratingu kredytowego Chin ze stabilnej do negatywnej. Agencja obawia się pogorszenia sytuacji w chińskich finansach publicznych. Fitch spodziewa się dużego wzrostu deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych Chin. 

Według Fitch deficyt, na który poza rządowym budżetem składają się też wydatki innych instytucji publicznych, wzrośnie do 7,1 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2024 r. z 5,8 proc. w 2023 r. Autorzy raportu uważają, że taki będzie skutek zmiany modelu gospodarczego Chin.

– Rewizja odzwierciedla rosnące ryzyko dla finansów publicznych Chin, w miarę jak kraj zmaga się z coraz bardziej niepewnymi perspektywami gospodarczymi w związku z odchodzeniem od wzrostu opartego na nieruchomościach do modelu wzrostu uznawanego przez rząd za bardziej zrównoważony – wskazał Fitch, którego cytuje Reuters.

Kluczowy jest wzrost gospodarczy

Agencja tłumaczy, że szeroki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny w ostatnich latach zbiegły się w czasie z osłabieniem tempa wzrostu gospodarczego, co oznacza, że antykryzysowe bufory w gospodarce są mniejsze. A więc finansowanie rosnącego deficytu i długu może być trudniejsze.

Ryzyko zobowiązań warunkowych może również rosnąć, ponieważ niższy wzrost nominalny zwiększa wyzwania w zarządzaniu wysoką dźwignią finansową w całej gospodarce – przekazał także Fitch.

Niższy wzrost nominalny oznacza spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, co może prowadzić do trudności w zarządzaniu wysokim poziomem długu w całej gospodarce.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Agencja przewiduje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych Chin  będzie w tym roku najwyższy od 2020 roku, kiedy wyniósł 8,6 proc. Wówczas ograniczenia związane z COVID-19 mocno odbiły się na gospodarce.

Chociaż Fitch obniżył obniżył perspektywę ratingu Chin do negatywnej to jednocześnie utrzymał sam rating zdolności  na poziomie „A+”.

Fitch przewiduje, że wzrost gospodarczy Chin spowolni do 4,5 proc. w 2024 roku z 5,2 proc. w ubiegłym roku.

Chiny niezadowolone

Ministerstwo finansów Chin, po ogłoszeniu decyzji o ratingu, wyraziło żal z powodu decyzji Fitcha, zobowiązując się do podjęcia działań w celu zapobiegania i rozwiązywania ryzyk związanych z długiem.

W długim okresie utrzymanie umiarkowanej wielkości deficytu i rozsądne wykorzystanie cennych funduszy z długu jest korzystne dla zwiększenia popytu krajowego, wspierania wzrostu gospodarczego i ostatecznie utrzymania dobrego ratingu suwerennego – oświadczyło ministerstwo w komunikacie, które cytuje Reuters.

To też może Cię zainteresować: