{"vars":{{"pageTitle":"W tym tygodniu Pfizer, w przyszłym Moderna. Rząd chce wypowiedzieć umowy na dostawę szczepionek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-niedzielski","covid-19","koronawirus","koronawirus-w-polsce","moderna","pandemia","pfizer"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"22 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":295061}} }
300Gospodarka.pl

W tym tygodniu Pfizer, w przyszłym Moderna. Rząd chce wypowiedzieć umowy na dostawę szczepionek

Polski rząd jest na etapie wypowiedzenia kontraktu na dostawy szczepionek przeciw COVID-19 zawartego z firmą Pfizer. W przyszłym tygodniu ma także negocjować z Moderną.

Informację, że polski rząd negocjuje wypowiedzenie kontraktu z Pfizerem podał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Strona polska powołuje się na klauzulę w umowie dotyczącą możliwości wypowiedzenia umowy w razie działania tzw. siły wyższej.

Jeżeli chodzi o kwestię naszego sporu z firmą Pfizer, to w tej chwili jesteśmy na etapie wypowiedzenia […] tego kontraktu, powołując się na działanie siły wyższej. Ta siła wyższa, to chyba nikt temu nie zaprzeczy, to jest ta sytuacja, z którą mamy do czynienia za wschodnią granicą Polski i oczywiście konsekwencje tej sytuacji dla Polski – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej w Gdańsku.

Poinformował też, że Rada Ministrów rozważa „wykonanie tego samego kroku” w stosunku do drugiego z producentów szczepionek – firmy Moderna.

Staramy się zachowywać jak odpowiedzialny partner i zanim podejmujemy kroki formalne, staramy się rozmawiać, […] damy szansę firmie Moderna na wypowiedzenie się i będziemy takie rozmowy w najbliższym tygodniu prowadzili. A potem – w zależności od skutku tych rozmów będziemy podejmowali kroki formalne – mówił szef resortu zdrowia.

Zdaniem ministra, wstępne rozmowy o rezygnacji z dostaw szczepionek i odstąpieniu od płatności za nie, prowadzone z Komisją Europejską i firmą Pfizer, „nie przyniosły żadnych korzyści”.

Rząd jednak jest przekonany, że postępuje słusznie, wypowiadając umowy na dostawę szczepionek.

To przekonanie to nie tylko kwestia analizy sytuacji i pewnego poczucia solidaryzmu europejskiego, które powinno w tej sytuacji zaistnieć, ale mamy już wyraźne sygnały z co najmniej dwóch krajów, które chcą dołączyć, wykorzystując nasze instrumenty formalne, do sporu z producentami – mówi Niedzielski.

W ubiegłym tygodniu Polska zrezygnowała z zakontraktowanych dostaw szczepionek formy Pfizer, informując o tym zarówno Komisję Europejską, jak i samego producenta. Wartość szczepionek tej firmy, zakontraktowanych dla Polski w ramach umowy z Komisją Europejską sięgała ok. 2 mld zł w tym roku i ok. 6 mld zł do końca 2023 roku.

Covid-19: Polska znosi stan epidemii i wypowiada kontrakt na dostawy szczepionek Pfizera