{"vars":{{"pageTitle":"Pieniądze z KPO napędzą polską gospodarkę. Ekonomiści policzyli, o ile wzrośnie PKB","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwestycje","kpo","krajowy-plan-odbudowy","najnowsze","pieniadze-z-kpo","polska","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"28 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":684198}} }
300Gospodarka.pl

Pieniądze z KPO napędzą polską gospodarkę. Ekonomiści policzyli, o ile wzrośnie PKB

Napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy najsilniejszy wpływ będzie miał na wzrost gospodarczy w przyszłym roku. Kluczowym czynnikiem jest jak najszybsze rozpoczęcie wydatkowania środków, ocenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Pierwsze wyraźniejsze efekty makroekonomiczne zobaczymy już pod koniec 2024 roku. Łączny wpływ KPO na PKB w 2024 roku będzie nie większy niż 0,2 pkt proc., ale te środki pozwolą utrzymać tempo wzrostu inwestycji na dodatnich poziomach, pomimo przestoju w finansowaniu środków spójności. Najsilniejszego wpływu KPO oczekujemy w 2025 r. Realizacja inwestycji oraz wzrost wydatków publicznych o charakterze konsumpcyjnym mogą wtedy podnieść PKB o ok. 1,2 pkt proc. Nakłady inwestycyjne związane z KPO będą odpowiadać za około 50 proc. łącznego wzrostu inwestycji oraz zdecydowaną większość konsumpcji publicznej. W efekcie wzrost gospodarczy w 2025 roku będzie zbliżony do 4 proc. – ocenia kierownik zespołu makroekonomii w PIE Jakub Rybacki, cytowany komentarzu.

PIE wyliczył, że skala wpływu KPO na poszczególne komponenty wzrostu PKB szacowanego na 4 proc. rok do roku w 2025 roku będzie najwyższa w przypadku inwestycji i wyniesie +1 pkt proc. następnie wyniesie +0,6 pkt proc. na konsumpcję i -0,4 pkt proc. na eksport netto.


Czytaj także: Kiedy pieniądze z KPO dla Polski? Premier Tusk złożył ważną deklarację


Pieniądze z KPO powiększą gospodarkę

Instytut szacuje, że odblokowanie środków z KPO długoterminowo powiększy polską gospodarkę o około 2 pkt proc.

Jak wskazał p.o. dyrektora PIE Paweł Śliwowski, „musimy pamiętać o napiętym harmonogramie tego projektu. Kluczowym czynnikiem sukcesu warunkującym wpływ KPO na gospodarkę Polski jest jak najszybsze rozpoczęcie wydatkowania środków”.

KPO to pakiet inwestycyjny o łącznej wartości niemal 60 mld euro. Projekty związane będą z transformacją energetyczną, zielonym transportem oraz digitalizacją. Finansowane będą w postaci bezzwrotnych grantów (25 mld euro) oraz niskooprocentowanych pożyczek (35 mld euro). Unia Europejska dokona emisji obligacji, których spłatę w kolejnych latach zapewni wprowadzenie ogólnoeuropejskich podatków sektorowych m.in. cyfrowego, importowego. Jednocześnie uwzględniając aktualny koszt obligacji, pożyczka z KPO jest o ok. 2 pkt proc. tańsza niż dług krajowy – wyjaśniono.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Kiedy wpłyną pieniądze z KPO?

Jak podało wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MfiPR), wypłaty środków z pierwszego wniosku o płatność z KPO można spodziewać się w kwietniu 2024 roku. Z pierwszej płatności Polska otrzyma ponad 6,3 mld euro (31 mld zł), w tym blisko 2,7 mld euro z części dotacyjnej i 3,6 mld euro z pożyczki.

Budżet KPO zostanie przeznaczony na cele klimatyczne (46,6 proc.), na transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). Dwa kolejne wnioski (drugi i trzeci) o środki z KPO zostaną złożone w połowie 2024 roku, a czwarty i piąty w pod koniec roku.

Polecamy także: