{"vars":{{"pageTitle":"PKO BP: W lutym nadwyżka w obrotach bieżących była najwyższa od 24 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analizy","dane","ekonomia","eksport","handel","handel-miedzynarodowy","makroekonomia","pko","pko-bank-polski","pko-bp","polska","prognozy","rachunek-biezacy","rachunek-biezacy-bilansu-platniczego","statystyki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":49735}} }
300Gospodarka.pl

PKO BP: W lutym nadwyżka w obrotach bieżących była najwyższa od 24 lat

W ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka w obrotach bieżących wzrosła w lutym 2020 do 0,8 proc. PKB z 0,5 proc. PKB w styczniu i była najwyższa od 24 lat – piszą ekonomiści PKO Banku Polskiego.

Rachunek bieżący bilansu płatniczego (ang. Current Account – CA) odnotował w lutym nadwyżkę na poziomie 659 mln euro.

Na tak dobry wynik wpływ miało wpływ zwiększenie tempa wzrostu eksportu (5,7 proc. rok do roku w lutym w porównaniu do 3,6 proc. rok do roku w styczniu), a w szczególności, zdaniem analityków, napływ inwestycji zagranicznych w branżach produkcji baterii samochodowych, silników do aut hybrydowych i aparatów słuchowych.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę na fakt, że opublikowane z opóźnieniem dane mają już w praktyce charakter historyczny w świetle zmian trendów w globalnej gospodarce, spowodowanych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

„Z punktu widzenia polskiej pozycji jako czołowego eksportera usług, problemy te mogą dotknąć w szczególności turystyki (0,7 proc. PKB nadwyżki) oraz transportu (1,7 proc. PKB nadwyżki). Rosnąca w ostatnich latach rola outsourcingu usług oraz IT (1,8 proc. PKB nadwyżki) sugeruje jednak, że szok dla sektora usług nie musi być tak dotkliwy, jak w przypadku innych państw, w szczególności dla bazującego na turystyce południa kontynentu” – piszą analitycy PKO Banku Polskiego.

Według banku, inwestycje zagraniczne z ostatnich lat będą wspierać eksport pomimo ograniczenia globalnego popytu, podczas gdy import zahamuje w efekcie przerwania łańcuchów dostaw oraz obniżek cen ropy naftowej.

Równowagę salda rachunków bieżących ma z kolei w przyszłości zapewnić m.in. spadek transferów zarobkowych dla pracowników krótkoterminowych oraz zrównoważona pozycja w eksporcie surowców.

„W rezultacie oczekujemy, że chociaż rachunek obrotów bieżących w perspektywie najbliższych miesięcy powróci do deficytów, to pozostanie bliski równowadze” – puentują ekonomiści PKO BP.

Czytaj także:

>>> Obniżka stóp może w 2020 roku kosztować PKO BP, Pekao i Alior nawet 0,7 mld zł

>>> Raport: Polskie firmy upadają, choć warunki makroekonomiczne tego nie uzasadniają