{"vars":{{"pageTitle":"PKO uruchamia pierwszy fundusz inwestujący w polską infrastrukturę OZE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live","news"],"pageAttributes":["aukcje-oze","energia-odnawialna","fundusze","fundusze-inwestycyjne","oze","pko-bank-polski","pko-bp","pko-tfi","zielone-inwestycje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":82074}} }
300Gospodarka.pl

PKO uruchamia pierwszy fundusz inwestujący w polską infrastrukturę OZE

PKO TFI, ramię inwestycyjne banku PKO BP, uruchomiło fundusz PKO Energii Odnawialnej, którego celem jest zarabianie na posiadanych farmach wiatrowych czy instalacjach fotowoltaicznych.

Jak informuje bank, PKO Energii Odnawialnego to pierwszy w pełni polski komercyjny fundusz infrastrukturalny, którego głównymi inwestycjami będą farmy wiatrowe oraz instalacje fotowoltaiczne.

„Przez inwestycje wyłącznie w aktywa zlokalizowane w Polsce chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetyki w naszym kraju. Pierwszym uczestnikiem funduszu będzie PKO Bank Polski, który planuje zainwestować w funduszu docelowo nawet 500 mln zł” – powiedział Piotr Żochowski, prezes zarządu PKO TFI.

Jak wynika z komunikatu, stabilność przychodów funduszu ma wynikać z wieloletnich kontraktów podpisanych w ramach tzw. aukcji OZE, gwarantujących stałą cenę sprzedaży energii dostarczanej przez farmy i instalacje należące do funduszu. W efekcie fundusz ma mieć możliwość regularnego dzielenia się zyskami, w postaci wypłaty dochodów dla uczestników.

Planujemy w pełni samodzielne inwestycje, ale nie wykluczamy też projektów z innymi podmiotami. Dostrzegamy, że obecnie główną przeszkodą w rozwoju rodzimego rynku OZE jest ograniczony dostęp do kapitału. PKO Energii Odnawialnej ako potencjalny nabywca aktywów związanych z energetyką odnawialną przyczyni się do zmniejszenia tych ograniczeń” – mówi dr Sławomir Sklinda, zarządzający nowym funduszem.

Polityka inwestycyjna nowego funduszu przewiduje nabywanie i zbywanie spółek, których głównym przedmiotem działalności jest wytwarzanie, sprzedaż, przesyłanie lub magazynowanie energii z elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych czy wodnych.

W spektrum inwestycyjnym funduszu znajdują się również magazyny energii oraz infrastruktura przesyłowa i urządzenia z tym związane.

PKO TFI zastrzega, że – z uwagi na fakt, że fundusz ten nie będzie publicznym funduszem inwestycyjnym, a jego certyfikaty nie będą dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym – oferta przystąpienia do tego funduszu będzie mogła zostać skierowana wyłącznie do wybranych inwestorów.

PGE, Enea i Tauron chcą razem budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku