{"vars":{{"pageTitle":"Politycy zarabiają za dużo – tak uważają Polacy. Pielęgniarki i rolnicy zasługują na więcej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie-spoleczne","lekarze","najnowsze","praca","raport","rynek-pracy","rynek-pracy-w-polsce","zarobki","zarobki-lekarzy","zarobki-nauczycieli","zawody"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"21 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":680261}} }
300Gospodarka.pl

Politycy zarabiają za dużo – tak uważają Polacy. Pielęgniarki i rolnicy zasługują na więcej

Politycy są zbyt wysoko opłacani – tak sądzi niemal 90 proc. Polaków. I w większości do tej grupy zawodowej nie jesteśmy dobrze nastawieni. Z kolei dwie trzecie respondentów uznaje, że pielęgniarki powinny zarabiać więcej. Podobnie myślimy o rolnikach.

Zaskakującym wynikiem raportu „Ranking Zawodów 2024: Ocena Wybranych Profesji przez Polki i Polaków” jest brak sympatii dla zawodów związanych z polityką. Aż 86 proc. respondentów uważa, że politycy i polityczki zarabiają zbyt wiele, a dla 70 proc. badanych zawód ten kojarzy się negatywnie. Dodatkowo, dla 39 proc. ankietowanych praca polityka ma niskie znaczenie społeczne.

Podobne opinie powstają na temat zarobków influencerów. Zgodnie z raportem 69 proc. badanych uważa, że są one zbyt wysokie. Zawód influencera zajmuje drugie miejsce na liście najmniej szanowanych zawodów spośród badanych.


Czytaj także: Praca szuka człowieka. W Katowicach najkrótsze kolejki, w Warszawie najwięcej ofert [MAPA]


Najbardziej „sympatyczni” zarabiają za mało

Polacy najwięcej sympatii okazują profesjom medycznym i… rolnikom. 71 proc. badanych pozytywnie ocenia pielęgniarki i pielęgniarzy, a 66 proc. lekarzy i lekarki. Warto zauważyć, że zarówno pielęgniarki, jak i rolnicy zajmują wysokie miejsca na liście profesji uznawanych za zbyt nisko opłacane.

W ocenie badanych, odpowiednio wynagradzane są przede wszystkim osoby zajmujące się księgowością (60 proc. odpowiedzi), przedstawicielstwem handlowym (56 proc.) oraz programowaniem (52 proc.). Za mało, zdaniem największej liczby osób, zarabiają pielęgniarze i pielęgniarki (65 proc.), rolnicy i rolniczki (59 proc.) oraz nauczyciele i nauczycielki (54 proc.).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, twierdzi, że praca programistów często pozostaje niewidoczna dla społeczeństwa, ale jest nieoceniona, szczególnie w dobie rozwoju cyfrowego, jaki obecnie przeżywamy.

Programiści i programistki IT, jak i reszta zawodów zajmujących się technologią, to osoby wykonujące często niewidzialną pracę, która niezwykle ułatwia nam życie. To dzięki pracy zespołów IT w trakcie pandemii udało nam się sprawnie przenieść codzienność do świata wirtualnego. To im w dużej mierze zawdzięczamy m.in. łatwy dostęp do konsultacji lekarskich online, szybki obieg dokumentacji medycznej, płatności internetowe czy możliwość załatwiania urzędowych spraw przez Internet, bez stania w kolejkach. Znaczenie społeczne pracy w programowaniu, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, jest nieocenione i będzie rosnąć w miarę dalszego rozwoju technologii – tłumaczy Bujok.

Kobiety są lekarzami. Rolnicy to bardziej męski zawód

Raport zobrazował również postrzeganie płci w różnych zawodach. Wyniki wykazały, że 88 proc. Polaków uważa zawód lekarza za neutralny płciowo, pomimo że w rzeczywistości (według danych GUS) około 60 proc. lekarzy to kobiety. Podobnie, 67 proc. respondentów postrzega zawód nauczyciela jako neutralny płciowo, chociaż ponad 80 proc. zatrudnionych nauczycieli to kobiety. Rolnictwo z kolei zostało uznane przez 52 proc. respondentów za bardziej męski segment.

Polecamy także: