{"vars":{{"pageTitle":"Polska firma zainwestuje w Rumunii. Wybuduje zakład warty blisko 20 mln euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baterie","e-odpady","elemental-group","miedz","najnowsze","odpady","odpady-elektroniczne","praca","recykling","rumunia","surowce-strategiczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 listopada 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":730232}} }
300Gospodarka.pl

Polska firma zainwestuje w Rumunii. Wybuduje zakład warty blisko 20 mln euro

Elemental Group weszła na rynek rumuński, nabywając większościowy pakiet udziałów w tamtejszej ACC Recycling Services, podała spółka. Jednocześnie poinformowała o planowanej inwestycji, jaką jest budowa zakładu recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych w pobliżu Devy za 19,8 mln euro.

– Zlokalizowany w Lăpugiu de Jos, 30 km od Devy, nowy zakład recyklingu obejmie 16 447 m2, w tym 1 600 m2 powierzchni magazynowej i 10 000 m2 betonowych platform. Początkowy projekt zakładu recyklingu ZSEE został opracowany przez ACC Recycling Services SRL […]. Otwarcie parku przemysłowego do zarządzania odpadami i recyklingu ZSEE zaplanowano na czerwiec 2026 roku. Obiekt będzie wyposażony w pełni zautomatyzowane maszyny do przetwarzania odpadów elektronicznych, w tym urządzeń chłodniczych (lodówek), o maksymalnej wydajności przetwarzania 4,5 tony na godzinę, tworząc 36 nowych miejsc pracy – czytamy w komunikacie.

Jak wskazano, inwestycja następuje w ważnym momencie, ponieważ Rumunia dąży do rozwoju przemysłu recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (PNRR) Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi 19,8 mln euro, z czego 8,4 mln euro ma pochodzić z bezzwrotnych funduszy PNRR, a pozostałe 11,4 mln euro plus VAT zapewni bezpośrednio Grupa Elemental.

Najpierw przejęcie, potem ekspansja

Jak dodano w komunikacie, wejście Grupy Elemental na rynek rumuński było możliwe dzięki przejęciu 80 proc. udziałów w ACC Recycling Services SRL, rumuńskiej firmie założonej przez Cristiana Pocol’a w 2021 roku.

– Rumunia jest jednym z największych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, z rosnącym potencjałem gospodarczym. Nasza decyzja o inwestycji tutaj doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju w Europie w segmencie e-odpadów. Jestem przekonany, że pomoże to wspierać zrównoważone praktyki w regionie. Jesteśmy podekscytowani nadchodzącymi możliwościami i zobowiązujemy się do wywierania pozytywnego wpływu na gospodarkę Rumunii – powiedział szef działu fuzji i przejęć w Elemental Group Sławomir Baran, cytowany w komunikacie.

Grupa Elemental zajmuje się tzw. górnictwem miejskim, czyli odzyskiwaniem cennych metali z recyklingu. Firma przetwarza m.in. zużyte katalizatory, elektronikę, płytki drukowane, baterie litowo-jonowe. Odzyskuje metale strategiczne, takie jak platyna, miedź oraz inne metale szlachetne i nieszlachetne. Grupa działa w 35 krajach na czterech kontynentach.

Według Krajowego Rejestru Handlowego, na dzień 31 grudnia 2023 r. w Rumunii zarejestrowane były 1 643 polskie firmy, z łącznym kapitałem inwestycji bezpośrednich w wysokości 344,9 mln euro. Polska zajmuje zatem 19. miejsce wśród inwestorów zagranicznych, odpowiadając za 0,71 proc. całkowitych inwestycji zagranicznych w Rumunii.

Polecamy też: