{"vars":{{"pageTitle":"Polska historia sukcesu: rynek produkcji gier rośnie w błyskawicznym tempie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cd-projekt","deweloperzy-gier","gry","gry-komputerowe","polska","produkcja-gier","rynek-gier"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 stycznia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":37439}} }
300Gospodarka.pl

Polska historia sukcesu: rynek produkcji gier rośnie w błyskawicznym tempie

Polska branża produkcji gier przeszła długą drogę od czasów komunizmu do czasów współczesnych, ale w międzyczasie zdołała wpisać się na czwarte miejsce globalnego rankingu eksportowego i wyprodukować sprzedażowy hit o globalnej rozpoznawalności, pisze Reuters.

Jeszcze w 2014 roku polski rynek deweloperów gier wyceniany był na 400 mln dolarów, a zaledwie pięć lat później już na 664 mln dol.

Co więcej, zgodnie z prognozami firmy PwC, na które powołuje się Reuters, w przeciągu czterech lat wycena polskiej branży gier może osiągnąć wartość nawet 800 mln dol.

Deweloperzy gier dokonali również błyskawicznej ekspansji na rynkach kapitałowych. Pomiędzy 2015 a 2019 rokiem 7 firm z sektora zdążyło zadebiutować na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a aż 21 z nich na NewConnect.

Giełdowa wycena wszystkich tych spółek wzrosła o 82 proc. w 2019 roku (do 32 mld zł), a sam CD Projekt – studio odpowiedzialne za produkcję Wiedźmina – wyceniany jest na GPW na 27 mld zł.

Ludzie zaczynaja zwracać uwagę na Polskę” – powiedział w rozmowie z Reutersem Borys Musielak, założyciel i partner w amerykańsko-polskim funduszu venture capital SMOK Ventures, komentując kondycję polskiego rynku producentów gier.

Do niedawna zainteresowanie inwestycjami w tej branży wykazywały jedynie „anioły biznesu” i niektóre fundusze private equity, lecz teraz region przyciąga także globalne fundusze vc” – dodał Musielak.

Zagranicznego finansowania, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych, poszukują także najwięksi gracze na rynku, w tym CD Projekt, który we wrześniu 2020 roku planuje wydać grę Cyberpunk 2077 – jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji w tym roku na świecie.

To może być klucz do utrzymania tempa wzrostu. Niewykluczone bowiem, że właśnie dzięki większym kwotom rund inwestycyjnych i dodatkowemu zwiększeniu zainteresowania największych zagranicznych inwestorów, polska branża produkcji gier na dobre wejdzie do grona globalnych liderów i będzie mogła rywalizować o stabilny udział w rynku z firmami amerykańskimi, japońskimi i chińskimi.

Czytaj także:

>>> Po premierze Wiedźmina na Netfliksie jedno wiemy na pewno: saga to pierwszy w historii polski „produkt”, który odniósł globalny sukces

>>> Przy okazji premiery serialu „Wiedźmin” rekord biją akcje CD Projektu