{"vars":{{"pageTitle":"Polska na szarym końcu w odejściu od paliw kopalnych. Jaki udział OZE w 2030?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cee-energy-outlook","energia-odnawialna","najnowsze","orlen","oze","raport"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"14 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":676147}} }
300Gospodarka.pl

Polska na szarym końcu w odejściu od paliw kopalnych. Jaki udział OZE w 2030?

Polska osiągnie 23 proc. udziału energii odnawialnej w zużyciu końcowym energii brutto w 2030 roku. Będzie to najniższy udział spośród 11 krajów regionu oraz Niemiec i Austrii. Przyczyną są dysproporcje w modelu gospodarczym oraz związane z tymi inne cele klimatyczne.

Raport analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych w poszczególnych krajach regionu. Według raportu, w 2030 roku docelowy udział energii odnawialnej w zużyciu końcowym energii brutto wyniesie w Polsce 23 proc. Ten wynik jest najniższy w porównaniu do 27 proc. na Słowacji i w Bułgarii, 29 proc. na Węgrzech, 30 proc. w Czechach, 34 proc. w Rumunii, 35 proc. w Słowenii, 40 proc. w Niemczech, 42,5 proc. w Chorwacji, 46 proc. w Austrii, 55 proc. na Litwie, 57 proc. na Łotwie i 65 proc. w Estonii.

Znacząco różnić się będą także terminy całkowitego odejścia poszczególnych krajów od węgla. Ten proces już dziś zakończył się na Litwie, Łotwie, w Estonii i Austrii oraz na Słowacji. W 2025 r. szacuje się, że od węgla odejdą Węgry, w 2030 r. Rumunia, a w 2033 r. Czechy, Chorwacja i Słowenia. W 2038 r. kraje jak Bułgaria i Niemcy przestaną korzystać z węgla. Polska będzie ostatnim krajem, który odejdzie od paliw kopalnianych w 2049 r., podkreślili autorzy raportu.

Przyczyny dysproporcji

Jedną z istotnych konkluzji raportu, jest fakt, że nie ma prostego przełożenia z zachodnich modeli transformacyjnych na rynki Europy Środkowej, co pokazują różne ścieżki dochodzenia do celów klimatycznych dla poszczególnych krajów. Raport jest jednak próbą zdefiniowania wspólnej perspektywy i celów dla krajów regionu oraz możliwych płaszczyzn współpracy – czytamy w komunikacie.

Raport przewiduje, że udział pojazdów elektrycznych w całkowitej liczbie samochodów osobowych w 2025 r. wyniesie w Niemczech 100 proc. zarówno w scenariuszu obecnych planów, jak i wyższych ambicji. W Estonii będzie to odpowiednio: 78 proc. i 83 proc., w Czechach: 66 proc. i 74 proc., a w Polsce: 60 proc. i 70 proc.

Zróżnicowane podejście do kształtu przyszłego miksu energetycznego, prowadzące do intensywnego rozwoju wszelkiego rodzaju zeroemisyjnych źródeł energii, w tym OZE i elektrowni jądrowych, jest szansą na rozwój przedsiębiorstw w wielu gałęziach gospodarki – od przemysłu ciężkiego po usługi cyfrowe – podsumowano w raporcie.

Pod koniec ub.r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł o 1,2 pkt proc. rok do roku i wyniósł 16,81 proc. w 2022 r.

Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skupia się na działalności detalicznej w Europie Środkowej, wydobywczej w Polsce, Norwegii, Kanadzie oraz Pakistanie. Ponadtio zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Polecamy: