{"vars":{{"pageTitle":"Polska najgorszym krajem do oszczędzania w całej Unii Europejskiej - raport","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["expander","inflacja","lokaty","main","oszczedzanie","polska","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"2 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61227}} }
300Gospodarka.pl

Polska najgorszym krajem do oszczędzania w całej Unii Europejskiej – raport

Średnia stawka oprocentowania lokat ustanowiła w lipcu nowy historyczny rekord spadając do poziomu 0,36 proc., co w połączeniu z inflacją na poziomie 3,7 proc. (wg Eurostatu) spowodowało, że w lipcu realne oprocentowanie lokat w Polsce było najgorsze w Unii Europejskiej i wyniosło -3,38 proc. – informuje Expander.

Z najnowszych danych NBP  wynika, że średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu bieżącego roku wyniosło zaledwie 0,36 proc. Do porównań z innymi krajami wykorzystujemy jednak stawki lokat rocznych, która w Polsce przeciętnie wynosiła 0,2 proc.

Jak wynika z raportu Expandera, oprocentowanie lokat na poziomie 0,2 proc. jest bardzo niskie, ale jest wiele krajów w UE, gdzie jest jeszcze gorzej.

Jeśli chodzi o nominalny poziom oprocentowania lokat, to jesteśmy mniej więcej średniakiem. W przypadku lokat rocznych przeciętna stawka dla krajów UE wynosi bowiem 0,33 proc.. Najgorzej pod tym względem jest w Danii (-0,06 proc.), a jeśli uwzględnimy również państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to w Szwajcarii (-0,17 proc.). Najwyższe stawki oprocentowania lokat można natomiast uzyskać w Rumunii (2,1 proc.) i w Holandii (1,06 proc.).

Polska najgorszym miejscem do oszczędzania w Unii Europejskiej

Oprocentowanie nominalne to jednak nie wszystko.

Istotne znaczenie ma również to, jak szybko pieniądze wpłacone na lokatę tracą na wartości. Z danych Eurostatu wynika, że lipcu mieliśmy drugą najwyższą inflację w UE wynoszącą 3,7 proc. Wyprzedziły nas jedynie Węgry, gdzie ceny wzrosły o 3,9 proc. w ujęciu rocznym.

„Korygując nominalne oprocentowanie lokat o wzrost cen otrzymujemy oprocentowanie realne. W tym przypadku niestety wypadamy najgorzej w Unii Europejskiej. Z wynikiem -3,38 proc. przebiliśmy nawet Węgry (-3,24 proc.), które mają co prawda nieco wyższą inflację, ale jednocześnie wyższe niż u nas oprocentowanie lokat” – czytamy w raporcie.

Biorąc pod uwagę oprocentowanie realne najbardziej opłaca się oszczędzać w Grecji (+2,41 proc.), na Cyprze (+2,16 pro.) i w Estonii (+1,93 proc.).

Poniżej zestawienie państw EOG pod względem opłacalności oszczędzania pieniędzy na lokatach bankowych:

W raporcie zaznaczono, że do wyliczeń przyjęto lipcowy wskaźnik inflacji, który mówi, jak ceny wzrosły w porównaniu z lipcem 2019 roku. W rzeczywistości o opłacalności zakładanych dziś lokat zdecyduje jednak wzrost cen, który dopiero nastąpi w trakcie ich trwania. O tym poinformuje nas wskaźnik inflacji, który zostanie opublikowany dopiero za rok. Zestawienie w tej formie ma więc charakter orientacyjny.

Oprocentowanie kredytów jest aż 11-krotnie wyższe niż lokat. „Banki chcą zarabiać tyle, co wcześniej”