{"vars":{{"pageTitle":"Polska podpisała europejskie porozumienie w sprawie wodoru","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","ipcei","jaroslaw-gowin","komisja-europejska","oze","polska","przemysl","strategia-wodorowa","wodor"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73471}} }
300Gospodarka.pl

Polska podpisała europejskie porozumienie w sprawie wodoru

Polska wraz z 22 europejskimi państwami podpisała dziś porozumienie w obszarze niskoemisyjnego i produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej wodoru. W imieniu Polski porozumienie podpisał Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

Celem wspólnej inicjatywy ma być budowa łańcucha wartości wodoru w UE, który umożliwi wykorzystanie go w transporcie, energetyce i przemyśle.

Mechanizm IPCEI (Important Projects of Common European Interest), w ramach którego doszło do porozumienia, to jeden z kluczowych mechanizmów nowej polityki gospodarczej UE. Ma on na celu wspierać europejski przemysł w strategicznie ważnych dla UE sektorach gospodarki.

Mechanizm ten daje przedsiębiorstwom unikalną szansę na dofinansowanie ich projektu.

Jest to jednak mechanizm wymagający, dla firm planujących strategicznie i długodystansowo. Jest dedykowany projektom strategicznym z perspektywy KE oraz z perspektywy rekomendujących je krajów członkowskich. Projekty te muszą mieć wysoki poziom innowacyjności, duże znaczenie dla gospodarki i angażować w swoją realizację inne kraje UE.

Wodór i rozwój przemysłu bateryjnego w ramach IPCEI

Projekty realizowane w wodorowym IPCEI będą dotyczyć zarówno fazy wytwarzania, dystrybucji, jak i magazynowania wodoru. To także opracowanie technologii i systemów wykorzystania wodoru w tych obszarach.

Wodorowe IPCEI będzie obejmować zarówno projekty w fazie badań i rozwoju, pierwszego zastosowania przemysłowego, jak i rozwoju transgranicznej infrastruktury na masową skalę.

“Bez wykorzystania wodoru na szeroką skalę nie osiągniemy neutralności klimatycznej w sprawiedliwy sposób. Jego zastosowanie jest bardzo istotne w sektorze energii, transportu i przemysłu” – powiedział Jarosław Gowin.

Uzgodnione dziś IPCEI wpisuje się w realizację działań przewidzianych w strategii wodorowej KE zadań Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru. Spełnia także w krajowe cele zawarte m.in. w przygotowywanych Planach Odbudowy.

Wśród państw, które podpisały porozumienie IPCEI dot. wodoru są: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Hiszpania, Włochy, Francja, Chorwacja, Luxemburg, Węgry, Holandia, Norwegia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.

Polska jest aktywnym propagatorem inicjatyw IPCEI jako sposobu na podnoszenie konkurencyjności europejskiego przemysłu względem państw trzecich. Ta inicjatywa jest drugim przedsięwzięciem w ramach IPCEI, w które zaangażowana jest Polska. Poprzednie dotyczyło przemysłu bateryjnego.

Bill Gates inwestuje w samoloty na wodór