{"vars":{{"pageTitle":"Polska przyciąga cudzoziemców. Z każdym rokiem jest ich więcej i to się nie zmieni","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","azja","cudzoziemcy","imigranci","kwoty-uchodzcow","main","najnowsze","polska","reforma-migracyjna","uchodzcy","unia-europejska","urzad-do-spraw-cudzoziemcow"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"20 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":586909}} }
300Gospodarka.pl

Polska przyciąga cudzoziemców. Z każdym rokiem jest ich więcej i to się nie zmieni

Imigrantów w Polsce systematycznie przybywa. Ich liczba w ciągu ostatnich 8 lat wzrosła 3-krotnie. I to nie uwzględniając Ukraińców uciekających przed wojną. 

Liczba imigrantów stale rośnie w całej Europie i krajach OECD. Zwracają na to uwagę eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swoim najnowszym raporcie poświęconym migracjom. Według ich wyliczeń w ciągu ostatniej dekady liczba imigrantów w Unii Europejskiej wzrosła o jedną piątą. I obecnie mieszka ich w UE 54 miliony. Więcej o tym raporcie pisaliśmy w tym tekście.

Unijna relokacja migrantów

Po 8-letniej przerwie wraca dyskusja dotycząca relokacji migrantów docierających do Europy. W połowie czerwca komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson przedstawiła ambasadorom państw członkowskich propozycję dotyczącą przymusowej relokacji.

– UE i jej państwa członkowskie intensyfikują wysiłki, aby wypracować skuteczną, humanitarną i bezpieczną europejską politykę migracyjną – czytamy na stronie internetowej Rady Europejskiej.

I dlatego w ostatnim czasie unijne kraje uzgodniły reformę migracyjną opartą na „obowiązkowej solidarności”. Polska i Węgry były przeciw, ale zostały przegłosowane. Opłata za nieprzyjęcie migranta z relokacyjnego rozdzielnika to 20 tys. euro rocznie za osobę.

Kolejna runda rozmów na temat relokacji migrantów ma odbyć się w połowie lipca.

„Polacy muszą się w tej sprawie wypowiedzieć”

Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało natomiast by razem z jesiennymi wyborami przeprowadzono referendum dotyczące zgody Polaków na relokację migrantów.

– To jest kpina z Polski, to jest dyskryminacja wyjątkowo bezczelna. Dlatego my się na to nie zgodzimy, i nie zgadza się na to także naród polski i to musi być przedmiotem referendum, ta sprawa musi być przedmiotem referendum. I my to referendum zorganizujemy, pamiętajcie o tym. Polacy muszą się w tej sprawie wypowiedzieć – oświadczył prezes PiS podczas sejmowego wystąpienia 15 czerwca.

Opozycja wytyka jednak rządzącej partii, że rzeczywistość jest inna: liczba cudzoziemców przyjeżdżających do Polski stale rośnie. I nie chodzi o Ukraińców uciekających przed wojną.

Blisko 300 tys. cudzoziemców

Zatem ilu migrantów mamy obecnie w Polsce? Z wyłączeniem Ukraińców, bo unijny rozdzielnik ma dotyczyć głównie osób z Afryki i Azji. No i ilu cudzoziemców przyjechało do Polski od 2015 r., czyli od poprzedniego kryzysu migracyjnego, jaki wstrząsnął Europą.

Jak wynika z danych zebranych przez Urząd Do Spraw Cudzoziemców, liczba cudzoziemców przyjeżdżających do Polski rzeczywiście rośnie.  Aktualnie w Polsce przebywa ich 299 095. Mowa o osobach, które są nad Wisłą na podstawie ważnych dokumentów pobytowych (tzw. kart pobytu), spoza Ukrainy. Dane nie obejmują osób, które znajdują się u nas na podstawie wiz.

Przyrost liczby cudzoziemców pokazuje poniższy wykres.

Tłumy z Azji

Z Afryki w ubiegłym roku przyjechało do Polski łącznie ponad 7 tys. osób, w tym roku blisko 11 tys. osób. Najwięcej cudzoziemców przybyło z Zimbabwe, Egiptu i Nigerii.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


A teraz zerknijmy na kierunek wschodni. W ubiegłym roku z Azji przyjechało przyjechało do nas prawie 68 tys. osób. W tym roku są to już nieco ponad 72 tys. osób. Największą grupę stanowią Hindusi i Chińczycy.

Najwięcej cudzoziemców mieszka obecnie w woj. mazowieckim, najmniej w woj. świętokrzyskim. Dominują mężczyźni, którzy stanowią 66 proc. całej grupy. Jeżeli chodzi o wiek, maksymalnie 40 lat ma 217 tys. cudzoziemców (z wyłączeniem Ukraińców) przebywających w Polsce.

Dane pochodzą z portalu prowadzonego przez Urząd Do Spraw Cudzoziemców. Aktualizowane są codziennie.

Imigranci pracują w Polsce

Przedstawiciele rządu tłumaczą, że przymusowa relokacja i kontrolowany napływ cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski pracować, to nie to samo. Bo zwykle po zakończeniu kontraktu tacy imigranci wracają do swoich krajów.

Ilu zatem cudzoziemców pracuje w Polsce? Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2023 roku przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego, w 2022 r. wśród 15,2 mln pracujących w Polsce cudzoziemcy stanowili 3,8 proc. Już 25 proc. polskich firm zatrudnia cudzoziemców niebędących obywatelami UE. Im większa firma, tym większy odsetek przedsiębiorców zatrudniających obywateli spoza UE. Pracownicy spoza UE są w stanie choćby częściowo wypełnić lukę w zakresie kwalifikacji i kompetencji na polskim rynku pracy.

Mimo że 75 proc. firm nie zatrudnia obecnie pracowników spoza UE, to ponad połowa (54 proc.) uważa, że zatrudnianie cudzoziemców jest konieczne w związku z brakami zasobów pracy wśród polskich pracowników.

Polecamy również: