{"vars":{{"pageTitle":"Polska udziałowcem europejskiego koncernu lotniczego? Plan miał trafić na biurko wicepremiera","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["airbus","branza-lotnicza","lotnictwo","najnowsze","obronnosc","przemysl-obronny","transport"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":715119}} }
300Gospodarka.pl

Polska udziałowcem europejskiego koncernu lotniczego? Plan miał trafić na biurko wicepremiera

Polska może być zainteresowana objęciem ackji Grupy Airbus, wynika z informacji Rzeczpospolitej. Jeśli rząd podjąłby taką decyzję, czekają nas negocjacje z właścicielami koncernu.

Grupa Airbus to francusko-hiszpańsko-niemiecki koncern, który działa w sektorze lotniczym i obronnym. Ma zakłady produkcyjne także w Polsce.

Gazeta cytuje memorandum, które miało trafić do wicepremiera i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza. Objęcie udziałów w przedsiębiorstwie miałoby przynieść Polsce szereg strategicznych korzyści.

Wzmocnienie pozycji Polski

Jedną z nich jest większy wpływ na łańcuch dostaw sprzętu wojskowego. Efektem miałoby być wzmocnienie pozycji geopolitycznej i strategicznej pozycji Polski, wynika z memorandum.

Po 35 latach zmian społeczno-gospodarczych i 20 latach obecności w UE nie jesteśmy już krajem na dorobku, tylko krajem rozwiniętym. Oczekuje się od nas aktywnego uczestnictwa w taki sposób, jak krajów zachodniej Europy. To jest czas, gdy naszymi pieniędzmi, ale także naszą aktywnością powinniśmy współtworzyć strategiczne projekty – komentuje cytowana przez Rzeczpospolitą Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Z kolei dla Airbusa partnerstwo z Polską to możliwość rozszerzenia działalności w Europie Środkowo-Wschodniej. Także dostęp do bazy przemysłowej Polski, niższych kosztów produkcji i rynku zbytu na samoloty.

Jeśli polski rząd zdecyduje się realizować ten plan, konieczne będzie rozpoczęcie negocjacji z Airbusem, a następnie rządami Francji, Niemiec i Hiszpanii. W negocjacjach uczestniczyć powinny Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jeśli chodzi o formę objęcia udziałów to według gazety nie wchodzi w grę kupno akcji na giełdzie. Prawdopodobnym wariantem mogłaby być emisja akcji skierowana do nowego akcjonariusza, czytamy.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: