{"vars":{{"pageTitle":"Polska wśród liderów fotowoltaiki w UE. Paneli przybywa z każdym rokiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","energia-sloneczna","fotowoltaika","instytut-energetyki-odnawialnej","main","najnowsze","najwazniejsze","oze","panele-sloneczne"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"23 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":570668}} }
300Gospodarka.pl

Polska wśród liderów fotowoltaiki w UE. Paneli przybywa z każdym rokiem

Polska jest już na szóstym miejscu w UE pod względem mocy zainstalowanej w fotowoltaice z 12,4 gigawatów mocy zainstalowanej. Instytut Energii Odnawialnej prognozuje, że w 2023 roku czeka nas dalszy wzrost a w 2025 roku będziemy mieli prawie 27 gigawatów w energetyce słonecznej.

Na koniec 2022 roku w Polsce było 12,4 gigawaty mocy w panelach i farmach słonecznych. To aż o 4,7 gigawata więcej niż rok wcześniej. To dane zaprezentowane w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”.


Czytaj także: Wiceminister klimatu: Energetyka odnawialna będzie rozwijać się szybciej niż planujemy [WYWIAD]


Znaleźliśmy się w pierwszej szóstce krajów europejskich. To Niemcy, Włochy, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska – mówił podczas prezentacji raportu prezes IEO Grzegorz Wiśniewski.

Polska była natomiast na drugim miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej w UE. Więcej od nas dodały tylko Niemcy – aż 7,29 gigawata.

Ile słońca w wytwarzaniu energii?

Podkreślił, że w ostatnim roku udział fotowoltaiki w wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł z OZE to już 23,3 proc. Udział w wytwarzaniu energii elektrycznej ogółem to 4,5 proc.

Udział energii słonecznej w OZE pokazuje poniższa grafika.

W strukturze mocy zainstalowanych aż 74 proc. stanowią dziś instalacje prosumenckie. Małe instalacje (od 50 kW do 1 MW) to 21 proc. mocy, a duże (powyżej 1 MW to jedynie 5 proc.)

– Fotowoltaika rozwija się na trzech silnikach. Z biegiem czasu będzie spadał udział prosumentow. Natomiast będzie rósł udział małych i dużych farm. Być może dojdziemy do złotego podziału po 33 proc. – mówił prezes IEO.

W 2023 będzie dalszy wzrost

Według IEO na koniec obecnego roku 2023 moc wszystkich zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych przekroczy 18 GW, a przyrost mocy r/r może nawet przekroczyć 6 GW, co będzie kolejnym rekordem. Łączna produkcja energii z PV w 2023 roku wyniesie 14,6 TWh – czytamy w raporcie.

Scenariusz IEO zakłada, że moc 26,8 GW w fotowoltaice zostanie osiągnięta na koniec 2025 roku. To zaktualizowana prognoza na podstawie analiz warunków przyłączenia, wolnych mocy przyłączeniowych i wolnych mocy w systemie aukcji OZE. Wzięto pod uwagę także wnioski z badania ankietowego rynku.

W całym okresie 2022–2025 przyrost mocy sięgnie 14,4 GW, tempo wzrostu (CAGR) mocy PV wyniesie ponad 21 proc. i będzie to tempo dwukrotnie wyższe od prognoz globalnych. W perspektywie roku 2025 polski rynek pozostanie jednym z największych i najbardziej dynamicznych – podsumowuje IEO.

Polecamy też: